Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Irak zainteresowany Strykerami

Wojska lądowe, 21 listopada 2012

Według amerykańskich mediów powołujących się na źródła w wojskach lądowych USA, władze Iraku są zainteresowane nabyciem kołowych transporterów opancerzonych Stryker w odmianie wozu wykrywania skażeń.

Standardowy Stryker w czasie ćwiczeń w USA / Zdjęcie: US Army

Irak miałby przejawiać zainteresowania zakupem 30 produkowanych przez General Dynamics Land Systems transporterów, wyposażonych do wykrywania skażeń nuklearnych, chemicznych i biologicznych. W najbliższym czasie odpowiednie dokumenty w tej sprawie powinny zostać przesłane przez Defense Security Cooperation Agency (DSCA) do Kongresu, dla uzyskania zgody na eksport. To zaś jest niezbędne do przygotowania finalnej oferty dla Bagdadu.

Według informacji z 2008, Irakijczycy wyrażali zainteresowanie ok. 400-500 transporterami Stryker. Rok później zdecydowali się jednak na 420 zakup ukraińskich BTR-4E (Irak odrzucił BTR-4E?, 2012-05-21), zdecydowanie tańszych od amerykańskich wozów. Mimo problemów z utrzymaniem przez dostawcę jakości pojazdów, kontrakt ten jest realizowany. Faktem jest jednak, że Irakijczykom brakuje części specjalistycznych odmian, w tym wykrywania broni ABC, co uprawdopodabnia doniesienia amerykańskich mediów.

Ewentualne zlecenie wpisywałoby się w program uzyskania przez irackie siły zbrojne zdolności do prowadzenia klasycznego konfliktu zbrojnego z innym państwem. Temu celowi służyły m.in. zakupy czołgów M1A1 Abrams (Ostatnie Abramsy dla Iraku, 2012-09-03) czy myśliwców wielozadaniowych F-16 (Irak kupuje kolejne F-16, 2012-10-19). Ciągle nie został jednak rozwiązany problem artylerii, która poza ponad tysiącem amerykańskich moździerzy kalibrów 82 i 120 mm, dysponuje jedynie ok. 100 haubicami kalibru 155 mm, z których większość to holowane M198. Według przedstawicieli władz wojskowych Iraku, kraj ten uzyska pełną samodzielność militarną dopiero w przyszłej dekadzie (Samodzielny Irak po 2024, 2011-11-01).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra