Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Argentyna kupiła Mirage F1?

Lotnictwo wojskowe, 13 września 2013

Według informacji przekazywanych przez południowoamerykańskie media, władze Argentyny miały nieoficjalnie wyrazić zgodę na zakup ex-hiszpańskich samolotów myśliwskich Dassault Mirage F1 M/MB.

Zakup ex-hiszpańskich Dassault Mirage F1 M/MB (na zdjęciu) pozwoli Argentynie na wycofanie ze służby wiekowych AMD M-IIIEA/DA Mirage, w większości uziemionych ze względu na niedostatek części zamiennych / Zdjęcie: MO Hiszpanii

Przypomnijmy, że pierwsze poważne wzmianki o zainteresowaniu władz w Buenos Aires ex-hiszpańskimi Dassault Mirage F1 M/MB pojawiły się przed miesiącem (Argentyna zainteresowana hiszpańskimi myśliwcami, 2013-08-05). Lokalne media informowały wówczas, że Argentyńczycy prowadzą rozmowy z Hiszpanami w sprawie możliwości odsprzedania przez Madryt wycofanych ze służby myśliwców (Hiszpania wycofuje Mirage F1, 2013-01-23).

Wartość negocjowanego porozumienia miała wynieść 170 mln euro. W ramach jego ewentualnej realizacji wojska lotnicze Argentyny miały otrzymać 20 Dassault Mirage F1 M/MB wraz z wyposażeniem towarzyszącym. Strona hiszpańska miała się też zobowiązać do zapewnienia szkolenia dla pilotów oraz personelu naziemnego, odpowiedzialnego za obsługę techniczną samolotów.

Według najnowszych informacji, decyzja o zakupie ex-hiszpańskich myśliwców została już podjęta. W pierwszej kolejności Argentyńczycy mieliby otrzymać 8 samolotów zdatnych do lotu oraz nieokreśloną liczbę (wspomina się o 7) statków powietrznych przeznaczonych na części zamienne. Wartość transakcji miałaby wynieść około 160 mln euro.

Pierwsze z zakupionych samolotów miałyby dotrzeć do Argentyny wiosną 2014. W przyszłości Buenos Aires mogłoby dokupić pozostałe z 20 myśliwców, które do tego czasu powinny pozostać zmagazynowane w Hiszpanii.

Decyzja Madrytu o sprzedaży samolotów Argentynie, poza ekonomicznym, ma także podłoże polityczne i jest związana z brytyjsko-hiszpańskim sporem o Gibraltar. Londyn obawia się bowiem, że nowe argentyńskie myśliwce będą używane nad spornymi Falklandami.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra