Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Argentyna kupiła Mirage F1?

Lotnictwo wojskowe, 13 września 2013

Według informacji przekazywanych przez południowoamerykańskie media, władze Argentyny miały nieoficjalnie wyrazić zgodę na zakup ex-hiszpańskich samolotów myśliwskich Dassault Mirage F1 M/MB.

Zakup ex-hiszpańskich Dassault Mirage F1 M/MB (na zdjęciu) pozwoli Argentynie na wycofanie ze służby wiekowych AMD M-IIIEA/DA Mirage, w większości uziemionych ze względu na niedostatek części zamiennych / Zdjęcie: MO Hiszpanii

Przypomnijmy, że pierwsze poważne wzmianki o zainteresowaniu władz w Buenos Aires ex-hiszpańskimi Dassault Mirage F1 M/MB pojawiły się przed miesiącem (Argentyna zainteresowana hiszpańskimi myśliwcami, 2013-08-05). Lokalne media informowały wówczas, że Argentyńczycy prowadzą rozmowy z Hiszpanami w sprawie możliwości odsprzedania przez Madryt wycofanych ze służby myśliwców (Hiszpania wycofuje Mirage F1, 2013-01-23).

Wartość negocjowanego porozumienia miała wynieść 170 mln euro. W ramach jego ewentualnej realizacji wojska lotnicze Argentyny miały otrzymać 20 Dassault Mirage F1 M/MB wraz z wyposażeniem towarzyszącym. Strona hiszpańska miała się też zobowiązać do zapewnienia szkolenia dla pilotów oraz personelu naziemnego, odpowiedzialnego za obsługę techniczną samolotów.

Według najnowszych informacji, decyzja o zakupie ex-hiszpańskich myśliwców została już podjęta. W pierwszej kolejności Argentyńczycy mieliby otrzymać 8 samolotów zdatnych do lotu oraz nieokreśloną liczbę (wspomina się o 7) statków powietrznych przeznaczonych na części zamienne. Wartość transakcji miałaby wynieść około 160 mln euro.

Pierwsze z zakupionych samolotów miałyby dotrzeć do Argentyny wiosną 2014. W przyszłości Buenos Aires mogłoby dokupić pozostałe z 20 myśliwców, które do tego czasu powinny pozostać zmagazynowane w Hiszpanii.

Decyzja Madrytu o sprzedaży samolotów Argentynie, poza ekonomicznym, ma także podłoże polityczne i jest związana z brytyjsko-hiszpańskim sporem o Gibraltar. Londyn obawia się bowiem, że nowe argentyńskie myśliwce będą używane nad spornymi Falklandami.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.