Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Jeszcze więcej japońskich interwencji

Lotnictwo wojskowe, 18 kwietnia 2013

W minionym roku budżetowym japońskie myśliwce wykonały rekordową liczbę interwencji przeciwko obcym samolotom zbliżającym się do lub przekraczającym przestrzeń powietrzną tego państwa.Japońskie wojska lotnicze samoobrony podrywają w powietrze myśliwce każdorazowo w przypadku zbliżania się, czy też bezpośredniego przekroczenia przez obce statki powietrzne przestrzeni kraju lub też naruszenia strefy identyfikacji obrony powietrznej (obejmującej obszar przylegający do własnej przestrzeni powietrznej, ale znajdujący się nad wodami międzynarodowymi) tego państwa / Zdjęcie: USAF

W ostatnim roku budżetowym, który zakończył się 31 marca, japońskie wojska lotnicze samoobrony podrywały w powietrze swe myśliwce aż 567 razy, w reakcji na zagrożenie lub też rzeczywiste przekroczenie przestrzeni powietrznej państwa (Rekordowa liczba japońskich interwencji, 2013-01-28).

Rekordowa liczba, po raz pierwszy od 22 lat przekraczająca 500, obejmuje niemal wyłącznie intruzów z Chin i Rosji. W związku z lotami chińskich samolotów rządowych i cywilnych japońskie myśliwce startowały 306 razy. Jest to praktycznie 2-krotny wzrost w porównaniu do zeszłego okresu rozliczeniowego (156 przypadków).

Od kwietnia ubiegłego roku liczba startów w reakcji na chińskie loty wzrastała lawinowo, wynosząc w kolejnych kwartałach 15, 54, 91 i 146. Jednak daleko jeszcze do rekordowego pod tym względem roku finansowego 1984, gdy myśliwce japońskich wojsk lotniczych samoobrony startowały alarmowo do przechwycenia intruzów aż 944 razy.

Jak zaznaczają japońskie media, liczba interwencji przeciwko chińskim statkom powietrznym po raz pierwszy przekroczyła ilość analogicznych akcji przeciwko samolotom rosyjskim, która od dwóch lat jest niemal stała i wyniosła 248 przypadków w ub. roku fiskalnym i 247 w roku budżetowym 2011 (Rosyjskie myśliwce nad Japonią, 2013-02-07).

Wzrost liczby interwencji przeciwko chińskim statkom powietrznym wiązany jest z kwestią sporu terytorialnego pomiędzy Tokio i Pekinem o prawo do kontroli nad wyspami Senkaku/Diaoiu. W ostatnich latach ChRL regularnie dopuszczała się tego typu prowokacyjnych zachowań (Myśliwce nad Morzem Wschodniochińskim, 2013-01-14), realizowanych także przy wykorzystaniu okrętów straży przybrzeżnej lub statków cywilnych (Kolejne incydenty wokół Senkaku/Diaoiu, 2013-02-28).

Incydenty tego typu skłoniły Tokio do podjęcia w ostatnich miesiącach decyzji o zwiększeniu budżetu obronnego państwa (Dodatkowe 2,1 mld USD na zbrojenia Japonii, 2013-01-10, Japonia zwiększa budżet obronny, 2013-01-07) oraz wzmocnieniu sił wojskowych stacjonujących w pobliżu Senkaku/Diaoiu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.