Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Japonia zwiększa budżet obronny

Strategia i polityka, 07 stycznia 2013

Rząd Japonii rozważa zwiększenie o ok. 2% tegorocznych wydatków na obronę. Byłby to pierwszy od 11 lat wzrost budżetu wojskowego tego kraju.

Japońskie wojska lotnicze posiadają 213 samolotów F-15 z czego 14 zbudowano w USA, a pozostałe na licencji w Japonii przez Mitsubishi. To podstawowe myśliwce przewagi powietrznej. Tokio planuje jednak ich zastąpienie przez F-35, a także – ewentualnie – przez rozwijany własnymi siłami myśliwiec stealth / Zdjęcie: USAF

Utworzony w grudniu 2012 przez partię Liberalno-Demokratyczną rząd z premierem Shinzo Abe w roku budżetowym 2013 (który rozpoczyna się w kwietniu) planuje przeznaczyć na wydatki obronne ponad 4,7 bln jenów (53,4 mld USD), wobec 4,64 bln jenów w 2012. Jest to również budżet większy od tego, który planował poprzedni rząd Partii Demokratycznej z premierem Yoshihiko Nodą na czele. Zakładał on wydatki na poziomie 4,58 bln jenów (Mniejszy budżet obronny Japonii, 2012-11-08). Dodatkowe środki mają być przeznaczone na zwiększenie liczby żołnierzy sił zbrojnych (JSDF) i modernizację techniczną (Jeszcze o japońskiej doktrynie, 2010-12-21).

Wzrost budżetu tłumaczony jest rosnącym zagrożeniem ze strony Chin. Pekin rości sobie pretensje m.in. do znajdujących się w pobliżu Tajwanu, wysp Sekaku/Diaoiu. Tylko w ostatnich tygodniach japońskie myśliwce F-15 były kilka razy wysyłane do przechwycenia chińskich samolotów, które naruszały przestrzeń powietrzną w rejonie spornych wysp (Kolejna prowokacja wokół Senkaku/Diaoiu, 2012-12-13). Do podobnych incydentów dochodzi również ze strony chińskich okrętów i kutrów rybackich. Spór o bezludne Senkaku/Diaoiu zaostrzył się po wykupieniu części z nich z rąk prywatnego właściciela. Po ogłoszeniu przez władze w Tokio tej decyzji doszło do licznych antyjapońskich demonstracji na terenie ChRL.

Premier Japonii Shinzo Abe w trakcie kampanii wyborczej (wybory odbyły się 26 grudnia 2012) podkreślał, że w jego polityce nie ma miejsca na negocjacje w sprawie spornych wysp. Jednocześnie nawoływał do przeciwdziałania rosnącej potędze Chin poprzez wzrost wydatków obronnych Japonii. Premier zapowiadał także zacieśnienie więzi z USA.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.