Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejne incydenty wokół Senkaku/Diaoiu

Strategia i polityka, 28 lutego 2013

W czwartek doszło do dwóch oddzielnych incydentów w pobliżu kontrolowanych przez Japonię wysp Senkaku/Diaoiu.

Jednostki chińskiej straży przybrzeżnej regularnie naruszają wody terytorialne Japonii wokół spornych wysp Senkaku/Diaoiu, każdorazowo zmuszając Japończyków do interwencji / Zdjęcie: WSJ

Najpierw ok. godziny 7:00 czasu miejscowego 3 jednostki chińskiej straży przybrzeżnej wpłynęły na wody terytorialne Japonii w pobliżu spornych wysp. Miały one pozostać w rejonie zdarzenia przez niecałe 2,5 h. Kilka godzin później turbośmigłowy Y-12 należący do chińskiej agencji oceanicznej znalazł się w strefie identyfikacji obrony powietrznej Japonii (poza przestrzenią powietrzną kraju), zmuszając Japończyków do poderwania myśliwców F-15, celem przechwycenia intruza. Ten jednak opuścił sporny rejon, zanim udało się nawiązać z nim kontakt.

Same w sobie, dzisiejsze incydenty nie różnią się niczym od podobnych prowokacji, do których często dochodziło w minionych miesiącach (Kolejna prowokacja wokół Senkaku/Diaoiu, 2012-12-13, Myśliwce nad Morzem Wschodniochińskim, 2013-01-14). Mają one jednak miejsce w okresie werbalnego zaostrzenia sporu o prawo do kontroli nad wyspami Senkaku/Diaoiu. Przykładem jest chociażby świeże odwoływanie się japońskiego premiera, Shinzō Abe – w kontekście ochrony interesów Tokio związanych z Senkaku – do stanowiska Margaret Thatcher wobec problemu wysp Falklandzkich w 1982. Pomimo pozornie pokojowego charakteru wypowiedzi polityka, część komentatorów interpretuje ten gest jako odniesienie do możliwej militaryzacji sporu terytorialnego (Japonia zwiększa budżet obronny, 2013-01-07, Dodatkowe 2,1 mld USD na zbrojenia Japonii, 2013-01-10).

Warto też przypomnieć, że w ostatnim czasie Tokio zaczęło rozważać możliwość wpisania spornych wysp na oenzetowską listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ewentualna realizacja pomysłu stanowiłaby de facto formalne potwierdzenie japońskiego zwierzchnictwa nad Senkaku. Zapowiedzi japońskich władz zostały szybko skrytykowane przez stronę chińską.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.