Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Fińskie Hawki w RAF Valley

Lotnictwo wojskowe, 07 października 2013

Piloci wojsk lotniczych Finlandii z eskadry eksploatującej szkolno-bojowe Hawki, złożyli wizytę swoim kolegom z W. Brytanii. Wspólnie przeprowadzili ćwiczenie Finnish Hawk.

Para Hawków Mk.51A, biorących udział w ćwiczeniu Finnish Hawk

Do bazy Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii) Valley przybyło 6 samolotów Hawk Mk.51A ze składu Ilmavoimat (wojsk lotniczych Finlandii).  Ich załogi lotnicze stanowiło 16 pilotów-instruktorów z Hävittäjälentolaivue 41 (HävLLv 41, 41. eskadry myśliwskiej), stacjonującej w Kauhava. Personel naziemny przetransportowano na pokładzie samolotu C295. Finowie spędzili na Wyspach Brytyjskich 6 dni.

Gospodarzy reprezentowali piloci-instruktorzy z miejscowego IV (Reserve) squadronu (eskadry), latający na Hawkach T.2 (Pierwsi piloci zakończyli szkolenie na Hawku T.2, 2013-06-14), a także personel 208. (R) squadronu, który eksploatuje Hawki T.1.

Ćwiczenie Finnish Hawk jest częścią dwustronnego porozumienia pomiędzy wojskami lotniczymi obydwu krajów, mającego na celu wymianę pomysłów i doświadczeń pomiędzy kwalifikowanymi pilotami-instruktorami, zajmującymi się szkoleniem przyszłych pilotów odrzutowych samolotów bojowych.

Formacja Hawków T.1 i T.2 RAF oraz Mk.51A Ilmavoimat nad Anglią

Lotnicy RAF i Ilmavoimat wykonywali codziennie rutynowe loty bojowe i symulowane uderzenia na cele naziemne na terenie Walii i północno-zachodniej Anglii. Zwykle toczono symulowane walki manewrowe 1 na 1. Stoczono także walkę, w której udział wzięły dwa fińskie Hawki Mk.51 przeciwko jednemu Hawkowi T.2. Według brytyjskich pilotów samolot spisywał się dobrze przeciwko przeważającemu przeciwnikowi.

Fińscy lotnicy mogli wykonywać loty razem z brytyjskimi kolegami w kabinach Hawków T.2, co umożliwiło personelowi RAF i Ilmavoimat wzajemną wymianę i porównanie doświadczeń. Finowie byli zwłaszcza zainteresowani nową taktyką wykonywania uderzeń na cele naziemne i jej wdrożeniem do procesu szkolenia. Z tego powodu w trakcie ćwiczeń aż 50% lotów wykonali na małej wysokości. Od niedawna Ilmavoimat dysponują samolotami wielozadaniowymi Hornet, zmodernizowanymi do standardu MLU 2, przystosowanymi do przesyłania danych za pośrednictwem protokołu Link 16 i wykonywania uderzeń na cele powierzchniowe (Kolejne zlecenie na fińskie JASSM, 2013-06-10).

Widok z kabiny Hawka T.2 na fińskiego Hawka Mk.51A / Zdjęcia: Paul Heasman

Wing Commander (ppłk) Dan Beard, dowódca IV (R) squadronu tak podsumował przebieg ćwiczenia Finnish Hawk: pojawienie się HävLLv 41 było doskonałe dla naszej eskadry. Wymieniliśmy się wieloma pomysłami dotyczącymi szkolenia, taktyki i procedur używanych podczas nauki naszych przyszłych pilotów odrzutowych samolotów bojowych i wykorzystaliśmy ich pobyt do polepszenia zdolności bojowych naszych instruktorów. Mam nadzieję, że wkrótce polecimy do Finlandii, aby kontynuować naszą bliską współpracę.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.