Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

5 tys. godzin austriackich Eurofighterów

Lotnictwo wojskowe, 19 lutego 2013

Od chwili wejścia do służby w 2007, austriackie myśliwce wielozadaniowe Eurofighter wylatały 5 tys. h w ramach ćwiczeń i wykonywania zadań operacyjnych.

Do tej pory Eurofighter GmbH dostarczyło odbiorcom ponad 350 produkowanych przez siebie myśliwców. Na ich zakup zdecydowały się, poza tworzącymi konsorcjum: Hiszpanią, Niemcami, Wielką Brytanią i Włochami, także Arabia Saudyjska, Austria i Oman. Znajdujące się obecnie w służbie maszyny wylatały już przeszło 160 000 h. Na zdjęciu austriackie Eurofightery nad stadionem piłkarskim Ernsta-Happela w Wiedniu, jedną z aren Euro2008 / Zdjęcie: MO Austrii

Pierwsze Eurofightery trafiły do Austrii w 2007. W rok później maszyny rozpoczęły loty patrolowe. Obecnie Österreichische Luftstreitkräfte posiada 15 myśliwców (Austriackie Eurofightery w komplecie, 2009-09-26). O ich zakupie zadecydowało porozumienie zawarte w 2003. Pierwotnie zakładało ono sprzedaż Austriakom 18 egzemplarzy, jednak liczba ta została w 2007 zredukowana.

Austriackie myśliwce stacjonują na terenie bazy wojsk lotniczych Hinterstoisser, na północ od Zeltweg, w centrum kraju. Są one wykorzystywane do lotów patrolowych i szkoleniowych. Ochraniały m.in. piłkarskie Mistrzostwa Europy 2008 oraz World Economic Forum 2013. Ich łączny nalot w ostatnich dniach przekroczył 5 000 h, co średnio nieco ponad 333 h na samolot.

Eurofightery są jedynymi bojowymi maszynami Österreichische Luftstreitkräfte. Przed ich zakupem Austriacy wykorzystywali Saaby J35 Draken, a w okresie przejściowym, między 2005 i 2008 wypożyczone od Szwajcarów F-5 Tiger II (Powrót szwajcarskich Tigerów, 2008-06-30).

Wokół Eurofighterów pojawiło się w ostatnim czasie w Austrii wiele kontrowersji. Są one związane z podejrzeniem korupcji przy wyborze zachodnioeuropejskiej konstrukcji. Śledztwo w tej sprawie prowadzi krajowa prokuratura (50 mln Euro łapówki za Eurofightery?, 2012-11-21). W przeszłości pojawiały się też propozycje odsprzedaży wykorzystywanych samolotów w ramach oszczędności budżetowych i walki z kryzysem ekonomicznym. Pomysły te zostały jednak odrzucone przez resort obrony (Austria nie sprzeda Eurofighterów, 2012-01-05).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.