Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Setny Eurofighter RAF

Lotnictwo wojskowe, 30 stycznia 2013

Brytyjskie wojska lotnicze wprowadziły do służby setny myśliwiec wielozadaniowy Eurofighter Typhoon. Będzie stacjonować w bazie RAF Leuchars w centralnej Szkocji.

Setny brytyjski Eurofighter wytaczany z hangaru bazy RAF Leuchars

Setny Eurofighter wszedł w skład reaktywowanej we wrześniu ub.r. 1. eskadry myśliwskiej RAF, stacjonującej w bazie w Leuchars w centralnej Szkocji. Do jej zadań należy m.in. pełnienie dyżurów bojowych na północnym-wschodzie kraju.

Wprowadzony do służby Eurofighter jest jedną z ostatnich maszyn 2. transzy dostaw. W br. Londyn rozpocznie odbiór pierwszych myśliwców 3. i zarazem ostatniej transzy (Montaż Eurofightera ostatniej partii, 2012-11-05, 3 transza Eurofighterów, ostatnią?, 2009-08-04). Z przewidzianej do montażu puli 112 samolotów, Wielkiej Brytanii przypadnie 40. Samoloty te będą występowały w pełnej docelowej konfiguracji, umożliwiającej im przenoszenie najnowszego uzbrojenia opracowanego w krajach UE, w tym m.in. kpr powietrze-powietrze MBDA Meteor (Typhoon wystrzelił Meteora, 2012-12-06).

Docelowo RAF ma posiadać 160 z pierwotnie planowanych 232 Typhoonów (Mniej brytyjskich Eurofighterów?, 2009-06-09). Ograniczenie zostało wymuszone kryzysem finansowym ostatnich lat zmniejszającym budżet obronny tego państwa (Zrównoważenie brytyjskiego budżetu, 2012-02-21). W redukcji liczby zakupionych Eurofighterów mają Brytyjczykom pomóc transakcje odsprzedaży maszyn do państw trzecich, w tym m.in. do Arabii Saudyjskiej (Saudyjskie Eurofightery z Wharton, 2012-04-05) i Omanu (Oman kupi Eurofightery?, 2008-11-13).

Myśliwiec na płycie lotniska przed pierwszym lotem patrolowym w barwach RAF / Zdjęcia: MO Wielkiej Brytanii

Należy też pamiętać, że ostateczna liczba Eurofighterów w służbie RAF-u będzie jeszcze mniejsza. Jest to związane z planami rozpoczęcia wycofywania ze służby w latach 2015-2018 maszyn pierwszej transzy dostaw. Z tego względu do 2030 Brytyjczycy będą dysponowali jedynie 107 samolotami tego typu. Ich uzupełnieniem będą myśliwce wielozadaniowe F-35 Lightning II (Pierwszy brytyjski F-35B przekazany, 2012-07-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.