Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nieznany termin oblotu ATD-X

Lotnictwo wojskowe, 14 sierpnia 2014

Japońskie władze zaprzeczają, jakoby oblot demonstratora technologii myśliwca stealth ATD-X miał odbyć się za kilka miesięcy.

Zdjęcie: TRDI

Według japońskich mediów, oblot demonstratora technologii myśliwca stealth ATD-X, którego pierwsze zdjęcia pojawiły się w ubiegłym miesiącu (ATD-X zaprezentowany, 2014-07-15), został zaplanowany w styczniu 2015.  Dziennik Mainichi Shimbun donosi, że Mitsubishi Heavy Industries (MHI) zdecydowało się na tę datę, jednocześnie zobowiązując się do przekazania samolotu resortowi obrony w marcu 2015. Taki sam termin oblotu ATD-X podaje Jiji Press, powołując się jednak na źródła zbliżone do rządu w Tokio.

Jednak według tygodnika Jane's obydwa media nie mają racji. Cytowany przez niego rzecznik Technical Research and Development Institute (TRDI) twierdzi, że nie zdecydowano jeszcze kiedy nastąpi oblot ATD-X. Wtóruje mu rzecznik MHI dodając: nie anonsowaliśmy [żadnej daty]. Decyzję podejmiemy po konsultacjach z ministerstwem obrony.

Przypomnijmy, że w kwietniu br. Itsunori Onodera, minister obrony Japonii, zapewnił, że plany resortu zakładają oblot ATD-X przed końcem 2014. Decyzja o rozpoczęciu produkcji seryjnej samodzielnie lub we współpracy z partnerem zagranicznym, zostanie podjęta po przeprowadzeniu analizy parametrów technicznych i kosztów przedsięwzięcia w roku budżetowym 2018.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.