Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Stępka pod ostatni kuter patrolowy typu Cape

Marynarka wojenna, 24 października 2014

W stoczni Austala położono stępkę pod ostatni z kutrów patrolowych typu Cape, budowanych dla australijskich służb celnych.

Kutry patrolowe typu Cape mają 58 m długości i 10,8 m szerokości. Ich zasięg wynosi 7400 km, a autonomiczność szacowana jest na 28 dni. Załogę będzie stanowiło 18 oficerów i marynarzy. Producent zobowiązał się też do świadczenia usług wsparcia technicznego przez pierwsze 8 lat eksploatacji / Zdjęcie: Australian Customs and Border Protection Service

Ceremonia położenia stępki pod ostatni z kutrów patrolowych typu Cape odbyła się na terenie zakładów stoczniowych Austala w Henderson, na terenie stanu Australia Zachodnia. Jednostka będzie eksploatowana przez Australian Customs and Border Protection Service.

Jednostki typu Cape powstają w ramach porozumienia z sierpnia 2011, o wartości 330 mln AUD (966 mln zł). Australijskie służby celne pozyskają ogółem 8 kutrów (Drugi Cape zwodowany, 2014-01-08), które pozwolą na wycofanie ze służby wiekowych już patrolowców typu Bay. Te z kolei zostaną przekazane regionalnym sojusznikom Australii, co podniesie poziom bezpieczeństwa nie tylko na australijskich wodach, ale w całej Oceanii (Australijskie patrolowce dla Malezji, 2014-02-18).

Głównym zadaniem kutrów patrolowych typu Cape będzie patrolowanie wód australijskiej wyłącznej strefy ekonomicznej oraz morza terytorialnego. Rozwijające prędkość 25 w. jednostki przystosowane będą do wykrywania i eliminowania niepożądanych zjawisk piractwa morskiego, przemytu i nielegalnej imigracji oraz współpracy z okrętami Royal Australian Navy (królewskiej Marynarki Wojennej Australii, RAN) (Armidale do Singapuru, 2014-09-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.