Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Miliardy USD dla Libanu

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 04 listopada 2014

Francja i Arabia Saudyjska porozumiały się w sprawie sprzedaży Libanowi uzbrojenia wartego 3 mld USD.

Grant w wysokości 3 mln USD został przyznany Libanowi pod koniec zeszłego roku. Od tego czasu władze w Rijadzie prowadziły rozmowy z Paryżem w sprawie szczegółów zakupu francuskiego uzbrojenia i wyposażenia wojskowego / Zdjęcie: MBDA

Zawarte dziś porozumienie, kończy trwające od niemal roku negocjacje dotyczące szczegółów programów zakupowych Libanu. W myśl nowego porozumienia, siły zbrojne tego państwa pozyskają francuskie uzbrojenie o wartości 3 mld USD (10 mld zł). Dostawy powinny ruszyć w ciągu miesiąca. Całe przedsięwzięcie zostanie sfinansowane ze specjalnego grantu władz w Rijadzie.

Z wcześniejszych przekazów medialnych wynika, że Libańczycy są zainteresowani pozyskaniem przede wszystkim zestawów przeciwlotniczych Mistral osadzonych na pojazdach opancerzonych, 20-mm artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych, 155-mm samochodowych armatohaubic Caesar (CAmion Equipé d'un Système d'ARtillerie), śmigłowców AS.532 Cougar oraz kutrów rakietowych Combattante FS56 wyposażonych w morskie zestawy obrony przeciwlotniczej/przeciwrakietowej, Simbad i 20-mm zsmu Narwhal (na zdjęciu, Francuska broń dla Libanu, 2014-10-11).

Słabo uzbrojone i wyszkolone siły zbrojne Libanu nie są w stanie skutecznie opierać się atakom operujących na co dzień w terenie sąsiedniej Syrii islamistów. W ostatnich miesiącach Libańczycy stoczyli kilka potyczek z bojownikami Państwa Islamskiego i powiązanej z al-Kaidą Dżabhat an-Nusra, w wyniku których śmierć lub obrażenia poniosła co najmniej setka żołnierzy sił rządowych (Hezbollah broni się przed islamistami, 2014-10-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.