Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Hezbollah aktywny na Wzgórzach Golan

Wojska lądowe, 05 marca 2014

Dwóch bojowników Hezbollahu zostało zastrzelonych dziś rano przez izraelskich żołnierzy na terenie Wzgórz Golan.

Rozgraniczająca Izrael i Syrię linia demarkacyjna na Wzgórzach Golan jest regularnie patrolowana przez Izraelczyków, m.in. ze względu na dużą aktywność ugrupowań ekstremistycznych, wykorzystujących osłabienie wojsk reżimu Baszara al-Assada i brak należytej kontroli syryjskiego pogranicza / Zdjęcie: IDF

Do zdarzenia doszło dziś ok. 6:00 czasu miejscowego. Patrol izraelskich żołnierzy dostrzegł 2 mężczyzn, próbujących podłożyć ładunek wybuchowy w pobliżu ogrodzenia znajdującego się na terenie linii demarkacyjnej na Wzgórzach Golan. Obaj zostali zastrzeleni w krótkiej wymianie ognia. Żaden z Izraelczyków nie odniósł obrażeń. Ministerstwo obrony Izraela potwierdziło, że zabici byli członkami Hezbollahu.

Omawiany incydent to kolejny przykład rosnącej aktywności Hezbollahu na spornych Wzgórzach Golan, o której regularnie informują Izraelczycy. Warto przypomnieć, że władze w Damaszku groziły w przeszłości Izraelowi udostępnieniem własnego pogranicza dla bojowników tej organizacji (Syria grozi Izraelowi, 2013-05-31). Krok ten miał być odpowiedzią na infiltrację syryjskiego terytorium przez izraelskich żołnierzy.

Co ciekawe, do dzisiejszego zdarzenia doszło nieco ponad tydzień po tym, jak izraelskie lotnictwo zbombardowało pozycje Hezbollahu rozmieszczone na granicy Libanu z Syrią (Izraelczycy zbombardowali pozycje Hezbollahu, 2014-02-27). W przeszłości Izraelczycy kilkukrotnie bombardowali m.in. magazyny z uzbrojeniem Palestyńczyków, a także broń przekazywaną im przez Damaszek (Hezbollah przejmuje kontrolę nad Jachontami, 2014-01-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.