Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Hezbollah przejmuje kontrolę nad Jachontami

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 06 stycznia 2014

Reżim Baszara al-Asada przekazał Hezbollahowi kontrolę nad częścią ponaddźwiękowych przeciwokrętowych pocisków manewrujących Jachont. Ma to ochronić zapasy nowoczesnego syryjskiego uzbrojenia przed izraelskimi atakami.

Zdjęcie: Global Military Review

Według przekazów medialnych, wojska reżimu Baszara al-Asada przekazały Hezbollahowi kontrolę nad co najmniej 12 pociskami Jachont (Jachonty już w Syrii?, 2011-02-28, Rosja nie ustąpi Izraelowi i USA, 2010-09-19). Część z nich została rozlokowana w sąsiednim Libanie, na terenach kontrolowanych przez wspomnianą organizację terrorystyczną (Hezbollah organizacją terrorystyczną, 2013-07-23). Co więcej, bojownicy Hezbollahu mieli przejąć też kontrolę nad wybranymi magazynami i składami syryjskiego uzbrojenia, rozmieszczonymi w Syrii.

Decydując się na przekazanie Hezbollahowi części pocisków Jachont, Syryjczycy chcą ochronić je przed ewentualnymi atakami izraelskiego lotnictwa wojskowego lub okrętów podwodnych, co miało już miejsce w przeszłości (Izraelski OP wykonał atak na Syrię, 2013-07-15, Potwierdzenie celu nalotu w pobliżu Latakii, 2013-11-15). Warto podkreślić, że Izraelczycy decydowali się w przeszłości na podobne prewencyjne uderzenia także w przypadku samego Hezbollahu (Izrael zbombardował transport dla Hezbollahu, 2013-10-23).

Sam fakt przekazania Hezbollahowi kontroli nad nowoczesnym syryjskim uzbrojeniem nie dziwi. Obie strony ściśle współpracują ze sobą, walcząc z powiązanymi z al-Kaidą rebeliantami w ramach trwającej już blisko 3 lata wojny domowej w Syrii (Most powietrzny dla Syrii, 2013-12-17, Syria zbroi Kurdów, 2013-11-25.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.