Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Hezbollah broni się przed islamistami

Strategia i polityka, 06 października 2014

Od wczoraj w Libanie trwają starcia między bojownikami Hezbollahu i islamistami z powiązanej z al-Kaidą grupy Dżabhat an-Nusra.

Do starć między Hezbollahem i wrogimi Damaszkowi bojownikami Dżabhat an-Nusra i Państwa Islamskiego dochodzi po obu stronach libańsko-syryjskiej granicy oraz na Wzgórzach Golan / Zdjęcie: SRCC

Walki między obiema grupami wybuchły wczoraj, po zmroku. Według relacji Hezbollahu, bojownicy Dżabhat an-Nusra mieli zaatakować posterunki kontrolne Palestyńczyków na wschód od leżącego w dolinie Bekaa miasta Baalbek. W wyniku starć, śmierć poniosło co najmniej 8 członków palestyńskiej organizacji oraz ponad tuzinislamistów.

Trwające od wczoraj starcia, to kolejna odsłona konfliktu między wspierającym syryjski reżim Baszara al-Assada Hezbollahem, a Dżabhat an-Nusra i bojownikami Państwa Islamskiego. Niekontrolowane przez nikogo libańsko-syryjskie pogranicze jest areną licznych starć obu stron, w które czasami włączają się też oddziały sił zbrojnych Libanu. Pozycje palestyńskich bojowników są też regularnie bombardowane przez izraelskie lotnictwo wojskowe (Izraelczycy zbombardowali pozycje Hezbollahu, 2014-02-27).

W sierpniu br., islamiści zaatakowali i zajęli na krótko przygraniczne miasto Arsal. W wyniku walk toczonych z siłami rządowymi, śmierć poniosło ponad 100 osób, w tym około 50 napastników. Atakującym udało się też porwać kilkudziesięciu libańskich wojskowych i policjantów. Dowództwo Hezbollahu odmówiło pomocy Libańczykom, licząc na korzystne dla siebie osłabienie obu stron.

Wykorzystując fakt współpracy wojskowej z reżimem w Damaszku, bojownicy Hezbollahu umocnili swą obecność po syryjskiej stronie Wzgórz Golan, skąd systematycznie ostrzeliwują przygraniczne pozycje sił zbrojnych Izraela (Hezbollah aktywny na Wzgórzach Golan, 2014-03-05, Izrael potrzebuje więcej pojazdów bezzałogowych, 2014-06-04). Palestyńczycy muszą jednak walczyć o utrzymanie swoich pozycji z wrogimi im islamistami.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.