Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Izraelczycy zbombardowali pozycje Hezbollahu

Strategia i polityka, 27 lutego 2014

Wojska lotnicze Izraela dokonały dwóch nalotów na pozycje uznawanego za organizację terrorystyczną libańskiego Hezbollahu. Doszło do nich na granicy Libanu z Syrią.

Izrael często dokonuje nalotów na pozycje Hezbollahu, znajdujące się zarówno na terytorium Libanu, jak i ogarniętej wojną domową Syrii. Dochodzi do nich m.in. w odpowiedzi na incydenty graniczne, w których rany odnoszą izraelscy żołnierze / Zdjęcie: MO Izraela

Zdarzenia miały miejsce w poniedziałek w późnych godzinach wieczornych. Cytowani przez libańskie media świadkowie, twierdzą że izraelskie samoloty pojawiły się na niebie w okolicach 22:45 czasu miejscowego. Izraelczycy mieli dokonać dwukrotnego nalotu na pozycje zajmowane przez bojowników Hezbollahu. Brak jest jednak szczegółów, dotyczących dokładnych miejsc uderzeń. Nie wiadomo więc czy doszło do nich na terytorium Libanu, czy już Syrii (zanotowano już bowiem przypadki ataków na oddziały Hezbollahu działające w tym kraju).

Obie strony nie poinformowały też o celach nalotów. W ciągu ostatnich miesięcy próbowano niszczyć głównie magazyny uzbrojenia Hezbollahu, w tym pocisków rakietowych używanych przez Palestyńczyków do walk z syryjskimi rebeliantami (Syryjscy rebelianci rekrutują w Jordanii, 2013-11-12). Zaatakowano też konwój, wiozący – według Tel-awiwu – uzbrojenie i wyposażenie przekazane bojownikom przez wojska reżimu Baszara al-Assada (Izrael zbombardował transport dla Hezbollahu, 2013-10-23). Na liście priorytetowych celów Izraela znajdują się przy tym ponaddźwiękowe przeciwokrętowe pociski manewrujące Jachont (eksportowa wersja rosyjskich P-800 Oniks, 3M55), które Damaszek przetransportował do Libanu w obawie przed ich zniszczeniem przez rebeliantów (Hezbollah przejmuje kontrolę nad Jachontami, 2014-01-06).

Uderzenia lotnicze na obiekty Hezbollahu wpisują się w taktykę popierania przez Tel-Awiw rebeliantów. Według rządu syryjskiego, popartych prezentowaniem wyposażenia rozbitych grup rebelianckich, Izrael wspiera przeciwników władz także przez dostawy wyposażenia wojskowego, choć na zdecydowanie mniejszą skalę niż takie kraje jak Arabia Saudyjska czy Katar.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.