Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Oferty na śmigłowce do końca roku

Lotnictwo wojskowe, 25 listopada 2014

Inspektorat Uzbrojenia zdecydował o zmianie terminu złożenia ofert w przetargu na 70 śmigłowców wielozadaniowych dla Sił Zbrojnych RP.  Na wnioski 2 uczestników postępowania przesunięto go z 28 listopada na 30 grudnia br.

Kolejne przesunięcie terminu składania ostatecznych ofert na śmigłowce wsparcia bojowego i zabezpieczenia dla SZ RP oznacza, że wejście do eksploatacji następców Mi-8 (na zdjęciu) i Mi-14 opóźni się o kilka kolejnych miesięcy / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Wczoraj Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował, że w związku ze złożeniem wniosków przez dwóch uczestników postępowania (najprawdopodobniej chodzi o Sikorsky Intermational Operations Inc., Sikorsky Aircraft Corporation, Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o. o. proponujące S-70i Black Hawk oraz Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik SA., której produktem jest AW149) dotyczącego pozyskania 70 śmigłowców wielozadaniowych dla Sił Zbrojnych RP, zdecydowano o zmianie terminu złożenia ofert z 28 listopada na 30 grudnia br.

Jak podaje MON zmiana podyktowana jest staraniem do zapewnienia uczestnikom postępowania potrzebnego im czasu na rzetelne i dokładne przygotowanie ofert. Decyzja ta ma na celu dążenie do zapewnienia konkurencyjności prowadzonego postępowania. Wychodzi ona naprzeciw oczekiwaniom niektórych uczestników postępowania co do wydłużenia czasu na przygotowanie ofert. Decyzję podjęto po głębokich analizach, przeprowadzonych w resorcie obrony narodowej, zmierzających do takiego ustalenia terminu złożenia ofert, który zapewni wypełnienie potrzeb operacyjnych Sił Zbrojnych RP w zakresie dostaw śmigłowców w oczekiwanym czasie.

Decyzja ta jest dość zaskakująca w świetle pierwszych reakcji resortu obrony narodowej na oświadczenie Amerykanów, którzy grozili wycofaniem się z przetargu. MON opublikowało wówczas komunikat, w którym twierdziło, iż znany jest [mu] list prezesa SAC. Pragniemy zauważyć, że to zamawiający, czyli Ministerstwo Obrony Narodowej określa to, czego potrzebują Siły Zbrojne, a nie oferenci wskazują, co mają do sprzedania. Ostateczne wymagania dotyczące śmigłowca wielozadaniowego były znane od maja br.  i firma SAC dysponuje takimi śmigłowcami w palecie swoich produktów. Liczymy więc, że w określonym terminie do 28.11.2014 r. złoży ofertę, a przesłane listy jedynie są elementem taktyki negocjacyjnej. Według wiedzy ministerstwa inni oferenci zapowiedzieli złożenie ofert według wymagań Inspektoratu Uzbrojenia.

 Ministerstwo Obrony Narodowej kierując się interesem Sił Zbrojnych RP nie przewiduje, aby na żądanie jednego z oferentów odwoływać postępowanie lub zmieniać jego warunki na niekorzyść Polski. Ministerstwo było i jest otwarte oraz gotowe do równoprawnego dialogu ze wszystkimi oferentami, ale w żadnym z postępowań nie ulega naciskom potencjalnych wykonawców co do warunków zamówienia.

W następnych tygodniach stanowisko MON zmieniło się diametralnie. Przeciwko przesunięciu terminu składania ofert zaprotestował oficjalnie koncern Airbus Helicopters, razem z Heli Invest Sp. z o.o. oferujący śmigłowiec EC725 Caracal (Sprzeciw Airbus Helicopters, 2014-11-14).

Informacja o możliwości przesunięcia terminu składania ofert została przekazana opinii publicznej w piątek, przez wiceministra ON Czesława Mroczka, podczas uroczystości z okazji 25-lecia służby samolotów MiG-29 w polskim lotnictwie wojskowym (25 lat służby polskich MiG-29, 2014-11-21). Podczas zaimprowizowanej konferencji prasowej powiedział on dziennikarzom, że w poniedziałek minister [ON Tomasz] Siemoniak podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie.  Co ciekawe, Mroczek dodał, że MON zależy, aby mieć 3 oferty. Korzystne jest, że Sikorsky chce wrócić, ale MON wolałoby mieć ostateczne oferty 28 listopada.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.