Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kamerun atakuje Boko Haram

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 29 grudnia 2014

Siły zbrojne Kamerunu odbiły bazę wojskową zajętą w niedzielę przez Boko Haram. Po raz pierwszy do walki z islamistami użyto samolotów szkolno-bojowych.

W miniony weekend ok. 1000 bojowników Boko Haram zaatakowało wsie i miasteczka na północy kraju, w tym Mokolo, Guirvidig, Waza, Amchide i Makari oraz bazę wojskową w Achigachia. W walkach zginęło ponad 40 islamistów oraz co najmniej jeden kameruński żołnierz / Zdjęcie: USMC

W miniony weekend ok. 1000 bojowników Boko Haram zaatakowało pięć wiosek na północy Kamerunu oraz bazę wojsk lądowych. Do ich odbicia Kameruńczycy po raz pierwszy użyli szkolno-bojowych Dassault/Dornier Alpha Jet MS2. W walkach zginąć miało ponad 40 islamistów oraz co najmniej jeden kameruński żołnierz.

Niedawna ofensywa islamistów na północy kraju była najpoważniejszym tego typu incydentem w ostatnich miesiącach. Obserwując wzmożoną aktywność Boko Haram na granicy z Nigerią, władze Kamerunu zdecydowały się latem na przebazowanie w tej rejon większej liczby żołnierzy i policjantów (Islamiści giną na granicy z Kamerunem, 2014-09-09). Rząd w Jaunde postanowił też zwiększyć budżet obronny państwa, ogłaszając szereg programów zakupowych (Niemieckie pojazdy dla Kamerunu, 2014-11-27).

Przed tygodniem wojska lądowe Kamerunu zajęły jeden z obozów szkoleniowych Boko Haram na północy kraju. Żołnierzom udało się uwolnić 84 chłopców w wieku 7-15 lat, szkolonych przez islamistów do walki. Pojmano też 45 bojowników. Niewykluczone, że niedawne ataki na wsie i bazę wojskową były reakcją na akcję sił rządowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.