Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

7,6 tys. błękitnych hełmów do RŚA

Strategia i polityka, 20 sierpnia 2014

W początkowym okresie liczebność sił pokojowych ONZ w Republice Środkowoafrykańskiej wyniesie 7,6 tys.

Kryzys, który przerodził się w walki religijne między chrześcijanami a muzułmanami, wybuchł w grudniu 2012. Do tej pory kosztował on życie tysięcy osób. Około 2,2 mln obywateli Republiki Środkowoafrykańskiej – a więc blisko połowa – potrzebuje opieki medycznej lub pomocy humanitarnej. Walki zmusiły około 650 tys. osób do przesiedlenia się wewnątrz kraju, a kolejne 290 tys. musiało szukać schronienia w państwach ościennych / Zdjęcie: ONZ

W połowie września błękitne hełmy przejmą odpowiedzialność za stabilizację wewnętrzną ogarniętej wojną domową RŚA z rąk wojsk Unii Afrykańskiej oraz wspierających ją sił zachodnich. W przeszłości w tym środkowoafrykańskim państwie stacjonowali też polscy żołnierze w ramach PKW RŚA (PKW RŚA zakończył misję, 2014-04-25).

Wysłanie błękitnych hełmów do Republiki Środkowoafrykańskiej umożliwia rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ, ustanawiająca w tym państwie specjalną misję stabilizacyjną, UN Multidimensional Integrated Stabilisation Mission in CAR (MINUSCA). Zgodnie z poczynionymi ustaleniami, w pierwszym rzucie w skład sił pokojowych wejdzie 5,8 tys. obecnych już na miejscu żołnierzy UA oraz około 1,8 tys. wojskowych z innych państw. Docelowo, liczebność kontyngentu ma wzrosnąć do 12 tys. na początku 2015.

W skład sił pokojowych ONZ w RŚA wejdzie 10 tys. wojskowych, w tym 240 obserwatorów oraz 200 oficerów sztabowych, a także 1,8 tys. policjantów.

Personel wojskowy do RŚA wyślą Benin, Burkina Faso, Indonezja, Mali, Maroko i Senegal, wspierane przez Francję. Dodatkowo, Benin i Senegal wydelegują także wspomniany kontyngent policyjny.

MINUSCA to kolejna z ustanowionych w ostatnich latach misji stabilizacyjnych ONZ w Afryce, po Mali (Holenderskie Apache już w Mali, 2014-05-20) i Sudanie Południowym (ONZ traci żołnierzy w Sudanie, 2013-12-20). Obecnie, około 120 tys. błękitnych hełmów bierze udział w 16 misjach prowadzonych przez tę organizację na całym świecie. To największa liczba w historii (Rekordowa liczba błękitnych hełmów, 2014-05-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.