Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Leopardy 2A4 – militarnie bezużyteczne!

Wojska lądowe, 28 kwietnia 2015

Renomowany niemiecki dziennik Die Welt w swoim internetowym niemieckojęzycznym wydaniu z 26 kwietnia 2015 głosi piórem dziennikarza działu politycznego – Thorstena Jungholta, iż eksportowa chluba przemysłu zbrojeniowego RFN – czołgi Leopard 2 są … absolutnie nieskuteczne w ewentualnej konfrontacji z rosyjskimi wozami najnowszych wariantów – T-80 i T-90, nie mówiąc o oczekiwanych na moskiewskiej Paradzie Zwycięstwa prototypowych pojazdach, znanych jako Armata.

Leopard 2A6 / Zdjęcie: MO Niemiec

Jungholt, który, jak wynika z treści artykułu, nie jest ekspertem spraw obronnych, powołuje się na ocenę byłego już wysokiej rangi urzędnika ministerstwa obrony RFN – Hansa Ruehle. Odpowiadał on swego czasu w niemieckim resorcie obrony za planowanie polityki obronnej, a teraz swoimi niezwykle krytycznymi refleksami podzielił się z czytelnikami magazynu Welt am Sonntag.

Według ocen Hansa Ruehle, nie można wykluczyć, że nowe typy rosyjskich osłon pancernych stosowane w najnowszych czołgach Putina wytrzymają trafienia kinetycznymi pociskami rdzeniowymi, wystrzelonymi z dużego dystansu z dział Leopardów 2. A taka właśnie zdolność niszczenia pierwszym strzałem wozów przeciwnika z odległości ponad 2 km przyjmowana była do tej pory bezdyskusyjnie za podstawę przewagi technologicznej Zachodu.

Zdaniem dziennika, powodem załamania tej zasady jest niechęć Bundeswehry, a raczej polityków, którzy nią sterują, z powodów czysto ideologicznych, do zastosowania w rdzeniach podkalibrowych pocisków przeciwpancernych tego, czym Amerykanie posługują się od dawna na polach swoich operacji interwencyjnych XXI wieku – zubożonego uranu. Co mało znane – amerykańskie 120-mm działa czołgowe są konstrukcji niemieckiej.

Ruehle ujawnia, że większość zapasów obecnej niemieckiej amunicji przeciwpancernej kalibru 120 mm, czyli wystrzeliwanych przez Leopardy 2 pocisków kinetycznych, zaopatrzona jest w rdzenie wolframowe, o wątpliwej skuteczności przeciwko najnowszej generacji osłonom pancernym wozów rosyjskich. Jego wniosek jest oczywisty – niemieckie pociski przeciwpancerne dla Leo 2 nie wytrzymały odwiecznej próby rywalizacji miecza z tarczą.

Według ocen Die Welt, jedynie 120-mm działa najnowszej generacji z lufą o długości 55 kalibrów i nowym pociskiem z rdzeniem wolframowym są w stanie osiągnąć przewagę nad wozami rosyjskimi (Armata i Kurganiec-25 w Alabino, 2015-03-24). Ale nowa skuteczniejsza amunicja podkalibrowa będzie dostępna dopiero w 2017. Natomiast nowych czołgów Leopard 2 w wersji A7, odporniejszej na trafienia, wyposażonej w długolufową armatę L 55 Bundeswehra ma tylko … 20. Gazeta uświadamia swoim czytelnikom, że słynną odstraszającą pięść pancerną armii niemieckiej tworzą w większości czołgi starszych wariantów – A5 (z krótszą armatą L 44) i A6.

Dziennik informuje przy tym, co ważne także dla polskiego czytelnika, że nawet najnowszej generacji wolframowe rdzenie penetrujące nowej amunicji przeciwpancernej, wystrzeliwane ze starszych, krótszych dział L44 czołgów modeli A4 i A5 – w takie właśnie wyposażyliśmy czołgistów Wojska Polskiego – nie mają najmniejszych szans na pokonanie z dużych dystansów najnowszych rosyjskich pancerzy!

Co więcej, niemiecki czytelnik dowiaduje się, że w dyspozycji Bundeswehry, po redukcjach, znajduje się jedynie 225 Leo 2. Die Welt oświadcza publicznie, że w takim razie paniczny, wobec rozwoju sytuacji na Wschodzie, zakup od przemysłu niemieckiego dodatkowych, trzymanych w rezerwie 100 starszych Lopardów 2 A4, który za 22 mln euro (88,5 mln zł) zaordynowała minister obrony Ursula von der Leyden jest … bezsensownym marnowaniem pieniędzy podatników (Sto Leopardów wraca do Bundeswehry, 2015-04-11). Padają przy tym określenia – krok militarnie bezużyteczny, czy administracyjne placebo. A przecież sprawa dotyczy tej odmiany Loapardów, które Polska uważa za swoją najnowocześniejszą siłę kontruderzeniową!  


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.