Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sto Leopardów wraca do Bundeswehry

Wojska lądowe, 11 kwietnia 2015

Ministerstwo Obrony Niemiec postanowiło o przywróceniu do służby około stu czołgów podstawowych Leopard 2. Ich liczba w Bundeswehrze ma zwiększyć się z obecnych 225 do 328.

Leopard 2 / Zdjęcie: KMW

Ministerstwo Obrony Niemiec zdecydowało o przywróceniu do służby ponad stu czołgów podstawowych Leopard 2. Oznacza to zasadniczą zmianę w dotychczasowej polityce w tym względzie, polegająca na kolejnych redukcjach liczby czołgów. W efekcie nowej decyzji liczba Leopardów 2 w Bundeswehrze ma zwiększyć się z obecnych 225 do 328. 8 z nich pozostanie w ośrodkach badawczych.

Czołgi przywrócone do służby mają zostać zmodernizowane do współczesnych standardów. Prawdopodobnie wyposażenie będzie zbliżone do najnowszego modelu A7. Proces modernizacji ma rozpocząć się w 2017. Zmodernizowane czołgi maja stanowić podstawę nowo tworzonych sił bardzo szybkiego reagowania. W ich ramach 5 tysięcy żołnierzy ma być gotowych do akcji poza regionem bazowania w ciągu kilku dni.

Przeznaczone do powrotu do linii Leopardy 2 zostaną odkupione za symboliczne 22 mln Euro. Koszty modernizacji nie są na razie znane. Można przewidywać, że będzie to po kilka milionów Euro na czołg.

10 grudnia 2014 Bundeswehra odebrała pierwsza partię, 20 czołgów podstawowych Leopard 2A7 (Pierwsze Leopardy 2A7 Bundeswehry, 2014-12-13). Leopard 2A7 to zmodernizowany czołg wersji 2A6. Modernizacja dotyczy na razie niewielkiej części posiadanych przez Bundeswehrę czołgów Leopard 2.

Ponad dwieście starych i wymagających głębokiej modernizacji czołgów Leopard kupiła Polska (Druga partia Leopardów trafi do Żagania, 2014-01-27). MON – jak w większości innych zakupów importowych – nie zagwarantowało przy tym interesów gospodarczych państwa, w tym polskiego przemysłu zbrojeniowego (MON: stare Leopardy zamiast modernizacji armii, 2013-11-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.