Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USA zaoferują Indiom Scorpiona?

Lotnictwo wojskowe, 04 maja 2015

Według zachodniej prasy Amerykanie mają zaoferować Hindusom zakup samolotu Textron AirLand Scorpion.

Ewentualny zakup Scorpiona rozwiązałby problemy Hindusów z brakiem nowego samolotu szkolno-bojowego / Zdjęcie: Textron AirLand

Jak donosi tygodnik Jane’s, Amerykanie chcą zaproponować rządowi w New Delhi kupno i wspólne dopracowanie samolotuuderzeniowo-rozpoznawczego Textron AirLand Scorpion (Farnborough 2014: Debiut Scorpiona, 2014-07-14). Propozycja ma zostać złożona przez Sekretarza Obrony USA, Ashtona Cartera podczas jego czerwcowej wizyty w Indiach.

W jej trakcie Carter ma podpisać 10-letnie porozumienie dotyczące współpracy w zakresie obronności pomiędzy obydwoma krajami (India-US Defence Framework Agrement) i przyspieszyć działania w ramach wspólnej inicjatywy o wymianie handlowej i technologicznej (Defence Trade and Technology Initiative), dzięki czemu obydwa kraje będą wspólnie opracowywały i produkowały uzbrojenie i wyposażenie wojskowe w Indiach.

Według źródeł indyjskich, w ramach DDTI Amerykanie mają zaoferować Scorpiona Bharatiya Vāyu Senā (wojskom lotniczym Indii) jako nowy samolot uderzeniowo-rozpoznawczy. Dowódca BVS, marsz. Arup Raha miał już wyrazić zainteresowanie Scorpionem. Według niego może on służyć także do szkolenia przyszłych pilotów wielozadaniowych samolotów bojowych.

Przypomnijmy, że od dekady Hindusi borykają się z problemami trapiącymi szkolno-bojowy HJT-36 Sitara (HJT-36 wciąż niedopracowany, 2013-10-10). Użycie w tej roli Scorpiona mogłoby je rozwiązać na kilka sposobów. Po pierwsze, BVS miałyby do dyspozycji konstrukcję już istniejącą i sprawdzoną.

Kolejną zaletą mogą być niskie koszty zakupu i eksploatacji. Producent szacuje, że cena jednostkowa Scorpiona wynosić ma poniżej 20 mln USD (72 mln zł). Natomiast koszt 1 h lotu szacowany jest na ok. 3 tys. USD (11 tys. zł). Hindusi zyskaliby też dostęp do nowoczesnych technologii i mieliby wpływ na dalszy rozwój konstrukcji i jej wyposażenia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.