Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USA zaoferują Indiom Scorpiona?

Lotnictwo wojskowe, 04 maja 2015

Według zachodniej prasy Amerykanie mają zaoferować Hindusom zakup samolotu Textron AirLand Scorpion.

Ewentualny zakup Scorpiona rozwiązałby problemy Hindusów z brakiem nowego samolotu szkolno-bojowego / Zdjęcie: Textron AirLand

Jak donosi tygodnik Jane’s, Amerykanie chcą zaproponować rządowi w New Delhi kupno i wspólne dopracowanie samolotuuderzeniowo-rozpoznawczego Textron AirLand Scorpion (Farnborough 2014: Debiut Scorpiona, 2014-07-14). Propozycja ma zostać złożona przez Sekretarza Obrony USA, Ashtona Cartera podczas jego czerwcowej wizyty w Indiach.

W jej trakcie Carter ma podpisać 10-letnie porozumienie dotyczące współpracy w zakresie obronności pomiędzy obydwoma krajami (India-US Defence Framework Agrement) i przyspieszyć działania w ramach wspólnej inicjatywy o wymianie handlowej i technologicznej (Defence Trade and Technology Initiative), dzięki czemu obydwa kraje będą wspólnie opracowywały i produkowały uzbrojenie i wyposażenie wojskowe w Indiach.

Według źródeł indyjskich, w ramach DDTI Amerykanie mają zaoferować Scorpiona Bharatiya Vāyu Senā (wojskom lotniczym Indii) jako nowy samolot uderzeniowo-rozpoznawczy. Dowódca BVS, marsz. Arup Raha miał już wyrazić zainteresowanie Scorpionem. Według niego może on służyć także do szkolenia przyszłych pilotów wielozadaniowych samolotów bojowych.

Przypomnijmy, że od dekady Hindusi borykają się z problemami trapiącymi szkolno-bojowy HJT-36 Sitara (HJT-36 wciąż niedopracowany, 2013-10-10). Użycie w tej roli Scorpiona mogłoby je rozwiązać na kilka sposobów. Po pierwsze, BVS miałyby do dyspozycji konstrukcję już istniejącą i sprawdzoną.

Kolejną zaletą mogą być niskie koszty zakupu i eksploatacji. Producent szacuje, że cena jednostkowa Scorpiona wynosić ma poniżej 20 mln USD (72 mln zł). Natomiast koszt 1 h lotu szacowany jest na ok. 3 tys. USD (11 tys. zł). Hindusi zyskaliby też dostęp do nowoczesnych technologii i mieliby wpływ na dalszy rozwój konstrukcji i jej wyposażenia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.