Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwsze Pilatusy już w Indiach

Lotnictwo wojskowe, 04 lutego 2013

Pierwsze turbośmigłowe samoloty szkolne Pilatus PC-7 Mk II dotarły już do Indii. New Delhi oczekuje dostaw łącznie 75 maszyn tego typu.

PC-7 MK II na płycie lotniska akademii wojsk lotniczych w Dundigul. Maszyny zostaną zaprezentowane publicznie w trakcie rozpoczynających się 6 lutego targów Aero India 2013 / Zdjęcie: livefist

Pierwsze indyjskie PC-7 wylądowały w piątek na terenie akademii wojsk lotniczych w Dundigul w zachodnim stanie Andhra Pradesh. Maszyny zostały zamówione jeszcze w maju 2012 (Zgoda Indii na Pilatusy, 2012-05-11, Pilatus o indyjskim kontrakcie, 2012-05-29). Porozumienie w tej sprawie zakładało dostawę Indiom 75 PC-7 Mk II za ponad 520 mln USD wraz z opcją na dalsze 106 egz.

Na wartość kontraktu składa się też m.in. przygotowanie przez producenta całego systemu szkolenia wraz z zapleczem infrastrukturalnym, pakiet wsparcia logistycznego oraz 30-procentowy offset. Nowe maszyny zastąpią miejscowe HPT-32, planowane do wycofania ze służby do 2015 ze względu na wysoki wskaźnik wypadków lotniczych. PC-7 uzupełnią w służbie obecnie wykorzystywane HJT-36 Kirjan MkI i MkII. Ten drugi ma być zastąpiony przez HJT-36 Sitara i BAE Hawk 132 (Wszystkie Hawki w Indiach, 2012-08-20).

PC-7 pozwolą na częściowe uzupełnienie braków we flocie indyjskich samolotów szkolenia podstawowego. Według szacunków New Delhi, wojska lotnicze tego państwa potrzebują łącznie ponad 180 maszyn tego typu. Poza Pilatusami powstałą po HPT-32 lukę miały pierwotnie uzupełnić rodzime HAL HTT-40. W grudniu 2012 Indie ostatecznie zrezygnowały jednak z ich zakupu (Indie rezygnują z HTT-40, 2012-12-19). Głównym powodem była zbyt wysoka cena jednostkowa (12,4 mln USD) – 2 razy większa niż pierwotnie zakładano.

W ich zamian New Delhi wykorzysta najprawdopodobniej opcję umowy z Pilatusem, zakładającą możliwość zamówienia dodatkowych 37 PC-7 (cena jednostkowa tych samolotów z obecnego kontraktu to ok. 5,6 mln USD). Za ich montaż byłby wówczas odpowiedzialne zakłady producenta w Stans w środkowej Szwajcarii. Nie zaś, jak pierwotnie zakładano, rodzimego Hindustan Aeronautics Limited (HAL), które nie zostały jeszcze przystosowane do realizacji takiego przedsięwzięcia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.