Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

HMCS Protecteur wycofany z linii

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 18 maja 2015

Marynarka wojenna Kanady wycofała z linii HMCS Protecteur (AOR 509), okręt zaopatrzeniowy typu Protecteur.

W czwartek wycofano z linii kanadyjski okręt zaopatrzeniowy, HMCS Protecteur (AOR 509). Jednostka pozostawała wyłączona ze służby od lutego 2014, gdy pożar, który wybuchł na jej pokładzie, poważnie uszkodził maszynownię. Zaopatrzeniowiec znajdował się w chwili zdarzenia ok. 630 km na północny wschód od bazy US Navy Pearl Harbor na Hawajach. Na zdjęciu HMCS Protecteur podczas operacji zaopatrywania dwóch amerykańskich krążowników rakietowych typu Ticonderoga, USS Lake Erie (CG 70) i USS Cape St. George (CG 71) / Zdjęcie: MO Kanady

Okręt wycofano pod koniec minionego tygodnia. Ceremonię opuszczenia bandery zorganizowano na terenie portu macierzystego HMCS Protecteur, Canadian Forces Base Esquimalt, na zachodnim wybrzeżu Kanady. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele kanadyjskiego ministerstwa obrony i dowództwa Royal Canadian Navy, jak też członkowie załogi zaopatrzeniowca.

HMCS Protecteur przyjęto do służby 30 sierpnia 1969. Okręt służył m.in. na wodach Zatoki Perskiej na początku lat 1990. Brał też udział w wielonarodowej operacji humanitarnej w Timorze Wschodnim, prowadzonej na przełomie 1999/2000. Blisko 10 tys. kanadyjskich oficerów i marynarzy służyło na pokładzie  AOR 509 w ciągu ostatnich 46 lat. Jednostka przeszła prawie 1,5 mln km podczas służby pod banderą RCN.

W najbliższych miesiącach los HMCS Protecteur podzieli HMCS Preserver, druga z jednostek tego typu. Okręt pozostaje wyłączony ze służby od lata 2014. Jednostka stacjonuje w porcie macierzystym, CFB Halifax, na wschodnim wybrzeżu kraju.

Miejsce Protecteurów w linii zajmą dwa zaopatrzeniowce typu Queenston, które powstaną w ramach programu Joint Support Ship Project (Kanada nadaje imiona okrętom, 2013-11-18). Pierwszy z okrętów wejdzie jednak do służby najwcześniej w 2019. Do tego czasu dowództwo RCN będzie musiało liczyć na wsparcie logistyczne ze strony zaprzyjaźnionych państw.

Poza zaopatrzeniowcami typu Protecteur, służbę w RCN zakończą w 2015 również dwa niszczyciele rakietowe typu Iroquois: HMCS Iroquois (DDG 280) i HMCS Algonquin (DDG 283). Przed tygodniem w Halifaxie odbyła się uroczystość opuszczenia bandery na pierwszym z nich (Kanada wycofała HMCS Iroquois, 2015-05-07). Marynarka wojenna Kanady utrzyma w linii HMCS Athabaskan (DDG 282), pojedynczy niszczyciel tego typu.

Miejsce Iroquois zajmie w linii piętnaście jednostek proj. SCSC (Single Class Surface Combatant). Co najmniej trzy z nich zostaną przystosowane do zapewniania obrony przeciwlotniczej oraz dowodzenia większymi zgrupowaniami okrętów. Reszta będzie używana do prowadzenia patroli bojowych, zwalczania zagrożenia o charakterze asymetrycznym oraz wykrywania i niszczenia nieprzyjacielskich okrętów podwodnych i jednostek nawodnych.

Budowa pierwszej z jednostek proj. SCSC powinna rozpocząć się w 2018 (Projekt kanadyjskich okrętów do 2017, 2015-05-06). Okręty zastąpią w linii niszczyciele typu Iroquois oraz zmodernizowane dużym kosztem fregaty rakietowe typu Halifax (Ślepe Halifaxy, 2015-01-14; Zmodernizowane Halifaxy, 2014-11-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.