Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chiński batalion UNMISS rozpoczyna służbę

Wojska lądowe, 01 czerwca 2015

W minionym tygodniu służbę rozpoczął chiński batalion sił pokojowych ONZ w Sudanie Południowym. To pierwsza tego typu jednostka w historii ChRL.

Po raz pierwszy w historii ChRL wysłała na misję ONZ bojową jednostkę wojskową. Chińskie Błękitne Hełmy pełniły dotąd głównie role sił pokojowych, które nie angażowały się w starcia zbrojne / Zdjęcie: MO ChRL

Batalion zainaugurował swoją działalność podczas oficjalnej ceremonii zorganizowanej w minionym tygodniu. Uroczystość zbiegła się w czasie z oddaniem do użytku obiektów bazy chińskiego kontyngentu wojskowego. Oba zdarzenia miały miejsce na terenie dowództwa misji ONZ w Sudanie Południowym, United Nations Mission in the Republic of South Sudan (UNMISS), w stolicy tego państwa, Dżubie.

Chiński batalion sił ONZ będzie liczyć 700 żołnierzy, wspieranych przez 350-osobowy personel pomocniczy i członków jednostek inżynieryjnych. Przygotowania do rozpoczęcia misji pokojowej ChRL w Sudanie Południowym trwały od początku br. Chińczycy będą odpowiedzialni za patrolowanie i ochronę obiektów misji UNMISS w Dżubie, a także pomoc ludności cywilnej w okolicach miasta. Wojskowi mają też wspierać działania prowadzone w regionie przez cywilny personel ONZ i reagować zbrojnie w przypadku ataku islamistów lub bojowników innych ugrupowań terrorystycznych.

UNMISS liczy obecnie ok. 12 tys. żołnierzy i policjantów. Wspiera ich 2,2 tys. cywilnych pracowników ONZ, w tym 818 obcokrajowców. Na miejscu obecnych jest także ponad 400 wolontariuszy (Śledztwo ONZ po zestrzeleniu Mi-8, 2014-08-28). Celem misji jest ochrona ludności cywilnej przed skutkami walk etnicznych, jakie wybuchły w Sudanie Południowym pod koniec 2013 (Sankcje UE na Sudan Południowy, 2014-07-16, Ofensywa rebeliantów w Sudanie Południowym, 2014-02-18). Co najmniej 100 tys. osób straciło w życie w wyniku konfliktu. Szacuje się, że w obozach dla uchodźców przebywa obecnie ponad 130 tys. Sudańczyków.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.