Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Marines wracają do Moron

Wojska lądowe, 06 marca 2014

Po zakończeniu misji w Afryce, 150 żołnierzy sił szybkiego reagowania Korpusu Piechoty Morskiej USA (USMC) wraca do miejsca stałego stacjonowania na terenie bazy Ejército del Aire (wojsk lotniczych Hiszpanii) Morón na południu kraju.

Wysłani do Sudanu Południowego Marines pomagali w ochronie amerykańskich przedstawicielstw dyplomatyczno-konsularnych, a także ewakuacji ich personelu do kraju. Destabilizacja wewnętrzna kolejnych państw afrykańskich skłania USMC do podwojenia 500-osobowego kontyngentu sił szybkiego reagowania, stacjonującego w Morón na południu Hiszpanii. Zwiększeniu ulegnie też zapewne liczba pozostających do dyspozycji żołnierzy statków powietrznych. Obecnie korzystają oni z 6 zmiennopłatów MV-22B Osprey i 2 tankowców KC-130J / Zdjęcie: USMC

Powracający do Hiszpanii Marines ostatnie miesiące spędzili w Afryce, gdzie na rozkaz US AFRICOM (regionalnego dowództwa sił zbrojnych USA, Amerykanie wzmacniają obecność w Afryce, 2012-06-26), ochraniali i pomagali w ewakuacji amerykańskiego personelu dyplomatyczno-konsularnego z ogarniętego wojną domową Sudanu Południowego (USA wyślą Marines do Sudanu, 2013-12-24). Zgodnie z porozumieniem zawartym z władzami obu państw, amerykańscy żołnierze przez ostatnie miesiące stacjonowali na terenie Ugandy i Dżibuti, skąd przy użyciu zmiennopłatów MV-22B Osprey, przerzucano ich w razie potrzeby do Sudanu.

Grupa 150 Marines wchodzi w skład sił szybkiego reagowania USMC (SP-MAGTF CR), stacjonujących na terenie Base Aérea de Morón. Przybierająca na sile destabilizacja wewnętrzna poszczególnych państw afrykańskich, której przykładem jest wspomniany Sudan Południowy (Ofensywa rebeliantów w Sudanie Południowym, 2014-02-18), czy Mali (Rok działania PKW Mali, 2014-02-24) i Nigeria (Islamiści atakują bazę wojsk lotniczych, 2013-12-03), skłoniła w ostatnim czasie dowództwo Korpusu do rozważenia planów podwojenia liczącego 500 żołnierzy kontyngentu stacjonującego na południu Hiszpanii (USA chcą podwoić liczbę Marines w Hiszpanii, 2014-01-22).

Czy do tego dojdzie, zależeć będzie m.in. od stanowiska władz w Madrycie. Mając jednak na uwadze fakt zacieśniającej się współpracy wojskowej Hiszpanii z USA (USNS Spearhead w Rocie, 2014-01-28, Hiszpańskie śmigłowce na USS Gunston Hall, 2014-03-05), a także obawy przed wzrostem nielegalnej imigracji uciekających przed wojną Afrykanów, Hiszpanie nie powinni mieć oporów przed przyjęciem większej liczby amerykańskich żołnierzy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.