Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Francja prezentuje Indiom Mistrala

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 19 czerwca 2015

Okręty marynarki wojennej Francji przybyły do Indii z kilkudniową kurtuazyjną wizytą. Wydarzenie jest okazją do przeprowadzenia bilateralnych ćwiczeń morskich i zaprezentowania sojusznikowi potencjału operacyjnego śmigłowcowców desantowych typu Mistral.

Śmigłowcowiec desantowy Dixmude (L9015) typu Mistral wchodzi do portu morskiego na wschodzie Indii. Okręt stoi na czele grupy zadaniowej, którą wysłano w marcu na półroczną misję, Jeanne d’Arc 2015. Francuskie jednostki odwiedzą w jej trakcie kilka zaprzyjaźnionych państw na Bliskim Wschodzie, w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, a także na północnym Pacyfiku / Zdjęcie: MO Indii

W skład francuskiego zespołu zadaniowego, który od wtorku stacjonuje w porcie morskim w Visakhapatnam na wschodzie Indii, wchodzi śmigłowcowiec desantowy Dixmude (L9015) typu Mistral (Stępka trzeciego Mistrala, 2010-01-21) i fregata rakietowa Aconit  (F713) typu La Fayette (Nalot B-2 na Libię, 2011-03-20). Francuzi pozostaną w Vizag do 22 czerwca.

W dniach 21-22 czerwca okręty obu flot wezmą udział w bilateralnych ćwiczeniach morskich zorganizowanych przy wschodnim wybrzeżu kraju. Przeprowadzona zostanie symulacja operacji desantowej. Obie strony przećwiczą też współpracę podczas ochrony większych zgrupowań okrętów i walki z nieprzyjacielskimi jednostkami podwodnymi.

Wizyta francuskiej grupy bojowej w Vizag ma też dodatkowy cel. Dowództwu Marine Nationale (marynarki wojennej Francji) zależy na jak najlepszym zaprezentowaniu Indiom potencjału operacyjnego Dixmude. Nie jest bowiem tajemnicą, że producent jednostki, francuska grupa stoczniowa DCNS, zamierza wziąć udział w przetargu na dostawę 4-5 śmigłowcowców desantowych Bhāratīya Nau Senā (marynarce wojennej Indii).

Konkurentem w wyścigu o zlecenie będzie hiszpańska Navantia, która chce zaoferować Indiom kupno jednostek opartych na projekcie desantowca Juan Carlos I. Hiszpanie zawarli już porozumienie z lokalną Larsen & Turbo Ltd., które określa zakres współpracy przy ewentualnej budowie okrętów. Część z nich powstanie bezpośrednio w Indiach (Navantia z Larsen & Turbo, 2014-12-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.