Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Co dalej z Władiwostokiem?

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 28 listopada 2014

Dostawa pierwszego rosyjskiego śmigłowcowca desantowego typu Mistral, Władiwostok, może opóźnić się nawet do lutego.

Zdjęcie: STX France

Decyzja o odłożeniu w czasie dostawy gotowego do przekazania Władiwostoka została podjęta przed kilkoma dniami przez prezydenta Francoisa Hollande’a. Francuski przywódca nie udzielił producentom okrętu wymaganej prawnie licencji eksportowej, przez co jednostka nie może opuścić portu w St. Nazaire. Wcześniej w lokalnej prasie pojawiały się sugestie, jakoby rosyjska załoga śmigłowcowca miała wyprowadzić go minionej nocy na pełne morze, w towarzystwie okrętu szkolnego Smolnyj (Władiwostok 27 listopada?, 2014-11-23).

Mimo wcześniejszych deklaracji, władze Rosji zapowiedziały wstrzymanie się z podjęciem kroków prawnych w sprawie opóźnianej dostawy Władiwostoka. Moskwa wielokrotnie ostrzegała o możliwości skierowania sprawy na drogę sądową, przypominając, że przez niewypełnianie zobowiązań podjętych w 2011 (Wkrótce znaczy... jutro, 2011-06-17), Paryż naraża się na konieczność zapłacenia wysokich kar umownych oraz ryzykuje pogorszenie swojego wizerunku jako solidnego i niezawodnego eksportera systemów bojowych (Kroki prawne w sprawie Mistrali, 2014-10-02).

Anonimowi przedstawiciele rosyjskiego ministerstwa obrony mieli informować media w ostatnich dniach, że porozumienie z 2011 przewiduje trzymiesięczne opóźnienie dostawy pierwszego z rosyjskich Mistrali, bez konsekwencji prawnych dla producenta. Oznacza to, że Władiwostok mógłby pozostać w St. Nazaire do połowy lutego przyszłego roku. Władze Francji otwarcie jednak przyznają, że zatrzymanie desantowca nie wynika z problemów przy jego budowie – na wypadek których w umowie sprzed trzech lat znalazł się wspomniany zapis – a jest związane z obecną sytuacją polityczną na wschodzie Ukrainy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.