Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejne Beryle ASG RRT dla WP

Wojska lądowe, 20 października 2015

Wojsko Polskie ogłosiło dwa przetargi na dostawy 830 trenażerów – replik karabinka wz. 96C Beryl. Dostawy tych konstrukcji mają zostać zrealizowane do końca 2015.

W lutym 2015 podchorążowie I roku wrocławskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych (WSOWL)  doskonalili umiejętności w walce w terenie zabudowanym z wykorzystaniem trenażerów Beryl ASG RRT. Do tej pory Wojsko Polskie odebrało ponad tysiąc takich konstrukcji, wszystkie dostarczyła radomska Fabryka Broni

2. Regionalna Baza Logistyczna (JW4226) ogłosiła przetarg na dostawy 700 Beryli ASG RRT (Realistyczna Replika Treningowa) z czego zamówienie gwarantowane wynosi 288 kompletów replik, a opcjonalne dalsze 412. Odbiorcą ma być 24. Wojskowy Oddział Gospodarczy w Giżycku (JW4352).

Beryle ASG RRT mają zostać kupione w ramach procedury przyśpieszonej, co zamawiający uzasadnia pilną potrzebą zrealizowania dostaw, w celu zabezpieczenia potrzeb Sił Zbrojnych. Cena stanowi 90% oceny zamówienia, termin realizacji pozostałe 10%. Zgłoszenia do udziału w przetargu przyjmowane są do 27 października, a trenażery mają być dostarczone do 24. WOG w Giżycku do 11 grudnia 2015.

Wojsko zarezerwowało na zakup tych konstrukcji 1.962.800 zł, co daje 2,8 tys. na komplet. Biorąc pod uwagę, że poprzednie zakupy realizowane w 2014 dawały cenę jednostkową za komplet na poziomie 3450 zł, może się okazać, że odbiorca nie zrealizuje pełnej opcji 421 Beryli ASG RRT.

Strzelające plastikowymi kulkami karabinki na pierwszy rzut są nieodróżnialne od broni bojowej. Brak restrykcyjnych ograniczeń związanych z użytkowaniem amunicji ślepej, pozwala na wykorzystania replik w dowolnym terenie. Umożliwia to prowadzenie szkolenia nie tylko na wojskowych pasach taktycznych

Wszystkie do tej pory kupowane przez Wojsko Polskie trenażery – repliki karabinka wz. 96C – dostarczyła Fabryka Broni wraz z wyposażeniem dodatkowym (Treningowe Beryle dla WP, 2014-10-05). Elementem umowy była też usługa konserwacji i serwisowania. Dostarczane konstrukcje były objęte 12-miesięczną gwarancją.

Nie jest to jedyne postępowanie na dostawy Beryli ASG RRT do Wojska Polskiego. 29 września chęć zakupu 130 takich trenażerów ogłosił 34. WOG (JW4784) w Rzeszowie. Tutaj zamawiający, obok standardowego kompletu, chce zamówić jeszcze dodatkowo 60 jednokilogramowych opakowań mieszczących po 4000 kuleczek 0,25 g każde. Termin składania ofert został przesunięty do 16 października, przy czym 34. WOG wyraźnie zaznacza, że cena jednego zestawu Beryla ASG RRT nie może przekroczyć 3450 zł.

Zazwyczaj w skład każdego kompletu trenażera wchodzi: replika karabinka wz. 96C odwzorowana w skali 1 do 1, 7 magazynków mieszczących 30-40 kulek, 3 magazynki 90-kulkowe, ładowarka do magazynków, akumulator litowo-polimerowy z automatyczną ładowarką, wycior, olejek silikonowy, okulary ochronne i maska siatkowa. Wojsko wymagało, aby każde 10 zamawianych zestawów było pakowanych w skrzynię. We wcześniejszych zamówieniach w część kompletu z trenażerem wchodziło też 20 tysięcy 6-mm kulek o masie 0,25 g,

Beryle ASG RRT są wykorzystywane przez Wojsko Polskie do taktycznych treningów strzeleckich i szkolenia z walki wręcz. Ich wprowadzenie jest dużym ułatwieniem dla żołnierzy, ponieważ replik nie dotyczą ścisłe przepisy bezpieczeństwa związane z użytkowaniem broni bojowej. Co więcej, można za ich pomocą realizować scenariusze force on force, z żywym, reagującym na działania przeciwnikiem, do którego można prowadzić bezpieczny ogień plastikową amunicją.

Podczas szkolenia w WSOWL podchorążowie używali Uniwersalnej Kamizelki Ochronnej KWM-02, będącej podstawowym wyposażeniem żołnierzy Wojsk Lądowych. Sprawdzali jakie ma to konsekwencje na sposób poruszania się na polu walki / Zdjęcia: WSOWL

Każdy Beryl ASG RRT ma swój numer seryjny, ale jest wydawany z magazynu na innych zasadach, niż broń bojowa. Dzięki temu możliwe jest bardziej elastyczne prowadzenie szkoleń. Obejmuje to m.in. ćwiczenia działań do poziomu 2-3 drużyn w środowisku miejskim, na przykład na terenie budynku koszarowego, bez wprowadzania rygorystycznych zasad bezpieczeństwa. Wystarczy ochrona oczu za pomocą okularów lub siatkowych masek.

Strzelanie z Beryla ASG RRT, który nie generuje niemal żadnego odrzutu i podrzutu, nie jest i nie może być odpowiednikiem prowadzania ognia z broni bojowej. Replika może służyć jako pomoc we wprowadzeniu do obsługi karabinka wz. 96, ale wyniesione z jej użytkowania nawyki nie mogą być przekładane na oryginalnego Beryla. Niemniej sprawdzi się, jako trenażer do walki na bliskich dystansach, w pomieszczeniach lub do ćwiczeń z taktyki.

Postępowanie na dostawy 100 Beryli ASG RRT zostało także 7 października ogłoszone przez 21. WOG (JW5330) w Elblągu. Z tej liczby 50 trenażerów ma trafić do magazynu uzbrojenia Grupy Zabezpieczenia Braniewo, a druga pięćdziesiątka do magazynu Grupy Zabezpieczenia Morąg. Najkorzystniejsza oferta, złożona przez Fabrykę Broni została wybrana 19 października, a cena dostaw 100 trenażerów ma wynosić 344.892 zł (czyli 3449 zł za komplet). Dostawy mają zostać zrealizowane do 30 listopada 2015. 21. WOG oprócz standardowego kompletu magazynków zamówił także jeden na 300 kulek do symulacji karabinu wsparcia, jak też drugi akumulator.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.