Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Treningowe Beryle dla WP

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 05 października 2014

Fabryka Broni dostarczy armii 200 trenażerów - replik karabinka wz. 96C wraz z dodatkowym wyposażeniem za blisko 690 tys. zł. Do końca 2014 do WP ma trafić ponad 400 takich konstrukcji.

Trenażery, czyli repliki broni będące dokładnym odwzorowaniem bojowych karabinków, są wykorzystywane przez Wojsko Polskie do treningów strzeleckich taktycznych i treningów z walki wręcz. Trudno je odróżnić od broni bojowej, dlatego na targach i wystawach Fabryka Broni oznacza je barwiąc na czerwono replikę urządzenia wylotowego / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

11 września 32. Wojskowy Oddział Gospodarczy (WOG) w Zamościu ogłosił przetarg na dostawy 200 kompletów fabrycznie nowych trenażerów – replik karabinka wz. 96C (Nowe Beryle do Afganistanu, 2010-02-26) z wyposażeniem dodatkowym wraz z usługą konserwacji i serwisowania (wymagana w ramach gwarancji częstotliwość ich wykonywania to raz na 3 miesiące, nie rzadziej jednak niż 3 razy przez ten okres).

Zamawiający zastrzegł w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, że cena jednostkowa zestawu nie może przekroczyć 3.450 zł, co oznacza, że zarezerwował na zamówienie 690 tys. zł. Dostarczane konstrukcje miały być objęte 12-miesięczną gwarancją.

Wyboru najkorzystniejszej oferty dokonano 24 września, wybrano konstrukcję dostarczaną przez radomską Fabrykę Broni nazwaną Beryl ASG RRT (Realistyczna Replika Treningowa). Wojsko zapłaci za 200 trenażerów 689.784 zł, co oznacza, że cena pojedynczego kompletu wynosi 3448,92 zł.

Do końca 2014 spodziewamy się łącznie 410 zamówień ze strony Wojska Polskiego na Beryle ASG RRT, powiedział RAPORT-wto Sebastian Babula, kierownik działu handlu i marketingu Fabryki Broni. Nie będzie to pierwsza dostawa trenażerów karabinków wz. 96 do armii, wcześniej dostarczyliśmy już sto takich konstrukcji, wszystkie będące replikami najnowszej odmiany Beryla, czyli wz. 96C, dodał Babula.

Porównanie trenażera Beryl ASG RTT (z lewej) do bojowego karabinka wz. 96C Beryl. Nawet najbardziej wprawne oko nie znajdzie różnic między obiema konstrukcjami. Identyczna jest szybkostrzelność broni, na poziomie 700 strz./min. Masa broni bojowej to 3,35 kg, gdy repliki 3 kg / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Beryl ASG RRT powstał w 2011 i wytwarzany jest tylko na zlecenie Łucznika i na podstawie planów technicznych dostarczonych przez Fabrykę Broni, w zakładach Ares (Forever Good International) w Hong Kongu (SHOT Show: FB w Vegas, 2012-01-20; MSBS-5,56 w Świętoszowie i Kielcach, 2012-06-20). Przedsiębiorstwo to wyspecjalizowało się w produkcji karabinków pneumatycznych, będących replikami broni strzeleckiej. Z jednym wyjątkiem, wszystkie zewnętrzne elementy Beryla ASG RRT (kolba, łoże, nakładka na rurę gazową, zestaw szyn montażowych, chwyt przedni) są w pełni zgodne i wymienne z bronią bojową.

Wsłuchując się w informacje uzyskane ze strony dotychczasowych użytkowników mundurowych, Fabryka Broni zamierza nadal rozwijać Beryla ASG RRT. Aby jeszcze bardziej zbliżyć trenażer do broni bojowej, zamierzamy zmodyfikować nieco jego konstrukcję. Chodzi o to, aby po wystrzelaniu ostatniej kulki z magazynka, użytkownik musiał go wymienić na nowy i – jak w oryginale – przeładować replikę, aby dalej prowadzić ogień, powiedział RAPORT-wto Sebastian Babula. Kierownik działu handlu i marketingu Fabryki Broni dodał, że do nowej wersji będą mogły być dostosowane wszystkie Beryle ASG RRT dostarczone do tej pory do WP.

Poszukiwany przez 32. WOG trenażer miał być dokładną repliką w skali jeden do jednego karabinka automatycznego wz. 96C wykonaną z metalu, wytrzymałego tworzywa sztucznego oraz gumy. Wojsko chciało, aby konstrukcja zawierała jak najwięcej elementów z broni bojowej, w tym kolbę o regulowanej długości wysunięcia stopki, zespół szyn montażowych w miejscu łoża i nakładki na rurę gazową, wspornik z uniwersalną szyną montażową, chwyt przedni i trójpunktowy pas nośny. Średnica precyzyjnej lufy miała wynosić 6,04 mm.

Trenażer Beryl ASG RTT, czyli replika broni bojowej, będąca w istocie karabinkiem pneumatycznym z tłokiem sprężającym powietrze napinanym za pomocą silnika elektrycznego, strzelająca 6-mm kuleczkami z tworzywa sztucznego. Na zdjęciu oferowany przez Łucznika model częściowo rozłożony / Zdjęcie: Bartosz Szymonik

Zamawiający określił, że konstrukcja tego typu ma strzelać amunicją treningową, czyli 0,25-gramowymi kulkami o idealnie sferycznym kształcie i średnicy 5,95 mm z tolerancją wymiarową 0,01 mm. Mają być one wykonane z białej, jednorodnej masy, bez bąbelków powietrza. Środek ciężkości kulki o polerowanej powierzchni ma być zgodny ze środkiem geometrycznym. Tworzywo sztuczne, z którego wykonane są pociski. ma gwarantować ich nierozpadanie się w przewodzie lufy. Wojsko dopuściło rozłupanie kulki na kilka części po trafieniu w twardy cel. Wadą dyskwalifikującą zamawianą amunicję treningową jest powstawanie proszku po uderzeniu.

Zgodnie z zapisami specyfikacji, replika miała zostać wyposażona w identyczny przełącznik rodzaju ognia, jak w oryginale, pozwalający na strzelanie ogniem pojedynczym, 3-strzałową serią i ogniem ciągłym. Ważnym warunkiem było umieszczenie na konstrukcji takich samych oznaczeń, jak w przypadku broni bojowej (łącznie z logiem producenta), a także naniesienie unikalnego numeru seryjnego. Prędkość wylotową z jaką miały być wystrzeliwane kulki ustalono na 115-128 m/s.

W skład każdego kompletu trenażera wchodzi replika karabinka wz. 96C odwzorowana w skali 1:1, siedem magazynków mieszczących 30-40 kulek, trzy magazynki mieszczące 90 kulek, akumulator litowo-polimerowy, automatyczna ładowarka, wycior, 20 tys. 0,25-g 6-mm kulek, olejek silikonowy, okulary ochronne i maska siatkowa. Każde 10 zamawianych zestawów trenażerów ma być  pakowane w skrzynię.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.