Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Uruchomienie radaru QE

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 27 sierpnia 2015

W Rosyth po raz pierwszy uruchomiono główny radiolokator brytyjskiego lotniskowca HMS Queen Elizabeth.

W Rosyth po raz pierwszy uruchomiono trójwspółrzędną stację radiolokacyjną dalekiego zasięgu S1850M, przenoszoną przez lotniskowiec HMS Queen Elizabeth. Radar zamontowano na dachu przedniej nadbudówki, w której m.in. mieści się stanowisko dowodzenia i urządzenia monitorujące pracę okrętu / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Przed kilkoma dniami pracę rozpoczęła trójwspółrzędna stacja radiolokacyjna dalekiego zasięgu S1850M, lotniskowca HMS Queen Elizabeth (R08), typu Queen Elizabeth. Radiolokator uruchomiono w ramach przygotowań do przyszłorocznych testów morskich brytyjskiej jednostki, prowadzonych w szkockim Rosyth. Jesienią 2013 radar zamontowano na dachu przedniej nadbudówki okrętu.

Ze względów bezpieczeństwa główny radiolokator HMS Queen Elizabeth uruchomiono w podstawowym trybie pracy. Kilka chwil później radar zaczął wykrywać i identyfikować pierwsze cele powietrzne – samoloty pasażerskie zmierzające w kierunku międzynarodowego portu lotniczego Glasgow, położonego ok. 65 km na zachód od Rosyth.

HMS Queen Elizabeth jest pierwszym z serii 2 lotniskowców typu Queen Elizabeth, budowanych dla Royal Navy przez konsorcjum Aircraft Carrier Alliance. W lipcu 2014 okręt ochrzczono i zwodowano (Wodowanie HMS Queen Elizabeth, 2014-07-17; Chrzest HMS Queen Elizabeth, 2014-07-04). Od tego czasu prowadzone są jego prace wykończeniowe na terenie basenu portowego w stoczni w Rosyth (Postępy w budowie Queen Elizabeth, 2014-12-01). Próby morskie lotniskowca rozpoczną się późnym latem 2016. W przyszłości R08 będzie stacjonować w HMNB (Her Majesty's Naval Base) Portsmouth na południu kraju (Portsmouth przygotowuje się do przyjęcia QE, 2015-07-31).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.