Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

HMS Duncan wspiera działania CSG 12

Marynarka wojenna, 08 lipca 2015

Brytyjski niszczyciel rakietowy typ 45 wspiera lotniskowcową grupę bojową US Navy w walce z islamistami w Iraku i Syrii.

HMS Duncan wspiera operacje wojskowe prowadzone w Zatoce Perskiej przez US Navy. Okręt bierze też udział w patrolach bojowych na wodach Morza Czerwonego, Zatoki Adeńskiej i Omańskiej, ochraniając idące nimi statki handlowe przed piratami morskimi i terrorystami

Amerykańska lotniskowcowa grupa bojowa (CSG) nr 12, w skład której wchodzi m.in. USS Theodore Roosevelt (CVN 71), atomowy lotniskowiec typu Nimitz, od kilku tygodni bierze udział w kampanii nalotów na pozycje bojowników Ad-Daula al-Islamijja w Iraku i Syrii (Brytyjski przystanek CVN 71, 2015-03-23, USS Theodore Roosevelt dookoła świata, 2015-03-12). Swój wkład w funkcjonowanie CSG 12 ma HMS Duncan (D 37), najnowszy z serii 6 brytyjskich niszczycieli rakietowych typ 45.

Niszczyciel, który w marcu rozpoczął pierwszą 9-miesięczną misję bojową, zapewnia zgrupowaniu amerykańskich okrętów ochronę przed nieprzyjacielskimi pociskami rakietowymi lub załogowymi i bezzałogowymi statkami latającymi, a także jednostkami nawodnymi. Brytyjczycy pomagają też w koordynacji operacji powietrznych prowadzonych z pokładu CVN 71 przez samoloty wchodzące w skład Carrier Air Wing (CAW) One.

W skład amerykańskiej lotniskowcowej grupy bojowej nr 12 wchodzi USS Normandy (CG 60), krążownik rakietowy typu Ticonderoga, a także USS Farragut (DDG 99), USS Forrest Sherman (DDG 98) i USS Winston S. Churchill (DDG 81) – niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke. Okrętem flagowym CSG 12 jest USS Theodore Roosevelt (CVN 71), który zastąpił w tej roli wycofany już z eksploatacji USS Enterprise (CVN 65). Grupa wejdzie pod koniec 2015 do nowego portu macierzystego w San Diego, na zachodnim wybrzeżu USA / Zdjęcia: Royal Navy

Brytyjski niszczyciel zastąpił w tej roli HMS Defender (D36), 5. z jednostek typu 45, która służyła na Bliskim Wschodzie na przełomie 2014/2015 (HMS Defender przeciw islamistom, 2014-10-07). Okręt wspierał działania CSG 2, w tym operacje powietrzne prowadzone z pokładu USS George H.W. Bush (CVN 77), innego z amerykańskich atomowych lotniskowców typu Nimitz.

Współpraca z amerykańską CSG 12 jest dla Brytyjczyków doskonałą okazją do przetestowania najważniejszych systemów i urządzeń pokładowych HMS Duncan i potwierdzenia potencjału operacyjnego okrętu. Załoga niszczyciela ma szansę sprawdzić w praktyce wiedzę i umiejętności, nabyte podczas wielomiesięcznego szkolenia. Oficerowie i marynarze mogę przygotować się w ten sposób do zadań, jakie będą przed nimi stawiane, gdy do służby wejdą rodzime lotniskowce typu Queen Elizabeth (Kompletowanie kadłuba Prince of Wales, 2015-05-25, Postępy w budowie Queen Elizabeth, 2014-12-01).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.