Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Negocjacje w sprawie nowych Beryli

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 23 kwietnia 2016

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął negocjacje z Fabryką Broni w sprawie dostawy ponad 26 tys. karabinków Beryl i subkarabinków Mini Beryl.

Inspektorat Uzbrojenia chce podpisać największą, jak dotąd umowę na dostawę 17,6 tys. karabinków wz. 96C Beryl i 8,4 tys. subkarabinków wz. 96C Mini Beryl / Zdjęcie: Błażej Łukaszewski/Sekcja Prasowa 12. Dywizji Zmechanizowanej

Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza podpisać z radomskim Łucznikiem największą w historii III RP umowę na dostawy indywidualnej broni strzeleckiej do amunicji 5,56 mm x 45, której wartość można oszacować na poziomie 140 mln zł. W ramach negocjowanego obecnie czteroletniego kontraktu Fabryka Broni ma wyprodukować w latach 2016-2019 i przekazać Siłom Zbrojnym RP aż 17.621 karabinków wz. 96C Beryl i 8.400 subkarabinków wz. 96C Mini Beryl (7,9 tys. Beryli dla WP, 2015-08-04; Kolejne Beryle ASG RRT dla WP, 2015-10-20; Druga partia Beryli dla Nigerii, 2015-08-06). Nowe konstrukcje mają zastąpić w Wojsku Polskim produkowane w Zakładach Mechanicznych w Radomiu do 1999 karabinki AK i AKM/AKMS do naboju 7,62 mm x 39 i pistolety maszynowe PM-84P do amunicji 9 mm x 19.

Uzasadnieniem procedury negocjacyjnej i udzielenia zamówienia w trybie z wolnej ręki jest ujęcie karabinków i subkarabinków wz. 96 w wykazanie uzbrojenia i spełnienie przez broń definicji sprzętu wojskowego. Beryle zostały specjalnie zaprojektowane dla sił zbrojnych i są przeznaczone do użycia jako broń. Karabinki zostały wprowadzone do uzbrojenia w 1998, a ich modernizację przeprowadziła Fabryka Broni w ramach finansowanej przez MON pracy rozwojowej. Łucznik jest jedynym producentem tej konstrukcji strzeleckiej.

Zmiana dostawcy wymusiłaby nabycie sprzętu o innych właściwościach technicznych, co spowodowałoby nieproporcjonalnie duże trudności techniczne w jego utrzymaniu i użytkowaniu. Dodatkowo skomplikowałoby to funkcjonowanie istniejącego podsystemu technicznego utworzonego do zapewnienia obsług i napraw w 30-letnim okresie docelowej normy eksploatacji. Co więcej, taki zakup wymusiłby konieczność stworzenia nowego, niekompatybilnego z dotychczasowym i odrębnego działu podsystemu zabezpieczenia logistycznego. Wymagałoby to także rozszerzenia zakresu i asortymentu zaopatrywania materiałowo-technicznego, szkolenia, obsług, specjalistów pododdziałów remontowych, pozyskania dodatkowego oprzyrządowania do realizacji obsług, napraw i remontów. Wprowadzenie nowej broni uniemożliwiłoby stosowanie zamienności zespołów, podzespołów i części, a ponadto znacznie utrudniło realizację procesu szkolenia żołnierzy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.