Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dozbrajanie Nigerii

Wojska lądowe, 04 lutego 2015

Siły zbrojne Nigerii pozyskały kilkanaście pojazdów opancerzonych, w tym czołgi T-72.

Odkupione od Excalibur Group uzbrojenie przetransportowano do Nigerii na pokładzie samolotu An-225 / Zdjęcie: FTR

Uzbrojenie odkupiono od czeskiej Excalibur Group. Według dostępnych informacji, Nigeria zakupiła 16 pojazdów wojskowych, w tym co najmniej 4 czołgi podstawowe T-72M1 oraz nieokreśloną liczbę transporterów opancerzonych. Pozyskano też ręczne granatniki przeciwpancerne. Wartość transakcji szacowana jest na 8 mln USD (29 mln zł).

Sprzęt przetransportowano na pokładzie samolotu An-225, który wykonał co najmniej trzy loty z portu lotniczego im. Leosza Janaczka w Ostrawie. Pozyskane przez Nigeryjczyków czołgi pochodziły najprawdopodobniej z zapasów magazynowanych wojsk lądowych Węgier. W 2014 Budapeszt poinformował o sprzedaży Excalibur Group 58 wozów tego typu.

Uzbrojenie zakupiono z myślą o konfrontacji z Boko Haram. Nigeryjskie siły zbrojne od miesięcy nie są w stanie powstrzymać ofensywy islamistów. Walki toczone są przede wszystkim na północny kraju. Postawa żołnierzy tłumaczona jest słabym wyszkoleniem i uzbrojeniem. Wojskowi oskarżani są też o niskie morale (Nigeryjscy żołnierze skazani na karę śmierci, 2014-09-16).

Przypomnijmy, że w 2014 Nigeria zamówiła tysiąc 7,62-mm karabinków Beryl M762 (Tysiąc Beryli dla Nigerii, 2014-12-12). Uzbrojenie miało trafić do Afryki w połowie stycznia. Nigeryjczycy chcieli też pozyskać nieokreśloną liczbę ex-izraelskich śmigłowców uderzeniowych AH-1 (Veto dla izraelsko-nigeryjskiej transakcji, 2015-01-29). Transakcja została jednak zablokowana przez USA.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.