Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dozbrajanie Nigerii

Wojska lądowe, 04 lutego 2015

Siły zbrojne Nigerii pozyskały kilkanaście pojazdów opancerzonych, w tym czołgi T-72.

Odkupione od Excalibur Group uzbrojenie przetransportowano do Nigerii na pokładzie samolotu An-225 / Zdjęcie: FTR

Uzbrojenie odkupiono od czeskiej Excalibur Group. Według dostępnych informacji, Nigeria zakupiła 16 pojazdów wojskowych, w tym co najmniej 4 czołgi podstawowe T-72M1 oraz nieokreśloną liczbę transporterów opancerzonych. Pozyskano też ręczne granatniki przeciwpancerne. Wartość transakcji szacowana jest na 8 mln USD (29 mln zł).

Sprzęt przetransportowano na pokładzie samolotu An-225, który wykonał co najmniej trzy loty z portu lotniczego im. Leosza Janaczka w Ostrawie. Pozyskane przez Nigeryjczyków czołgi pochodziły najprawdopodobniej z zapasów magazynowanych wojsk lądowych Węgier. W 2014 Budapeszt poinformował o sprzedaży Excalibur Group 58 wozów tego typu.

Uzbrojenie zakupiono z myślą o konfrontacji z Boko Haram. Nigeryjskie siły zbrojne od miesięcy nie są w stanie powstrzymać ofensywy islamistów. Walki toczone są przede wszystkim na północny kraju. Postawa żołnierzy tłumaczona jest słabym wyszkoleniem i uzbrojeniem. Wojskowi oskarżani są też o niskie morale (Nigeryjscy żołnierze skazani na karę śmierci, 2014-09-16).

Przypomnijmy, że w 2014 Nigeria zamówiła tysiąc 7,62-mm karabinków Beryl M762 (Tysiąc Beryli dla Nigerii, 2014-12-12). Uzbrojenie miało trafić do Afryki w połowie stycznia. Nigeryjczycy chcieli też pozyskać nieokreśloną liczbę ex-izraelskich śmigłowców uderzeniowych AH-1 (Veto dla izraelsko-nigeryjskiej transakcji, 2015-01-29). Transakcja została jednak zablokowana przez USA.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.