Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejne Beryle M762 dla Nigerii

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 26 marca 2015

Kończą się negocjacje radomskiej Fabryki Broni w sprawie dostaw kolejnej partii karabinków Beryl M762 dla Nigerii. Broń z Łucznika jest już używana przez nigeryjskich komandosów.

Radomski zakład zakończył dostawy pierwszej partii tysiąca karabinków automatycznych Beryl M762 do Nigerii. To odmiana standardowej broni indywidualnej Wojska Polskiego, zasilana jednak rosyjskim nabojem 7,62 mm x 39 z magazynków od kałasznikowa, zamiast amunicji 5,56 mm x 45 NATO

Dostarczona przez Fabrykę Broni w lutym partia tysiąca 7,62-mm karabinków Beryl M762 w pierwszej kolejności trafiła do żołnierzy nigeryjskich jednostek specjalnych. To właśnie oni byli szkoleni z obsługi nowych konstrukcji przez przebywających w Nigerii przedstawicieli Łucznika. Pierwsze sto Beryli M762 jest już używanych przez komandosów operujących na północy kraju. Reszta karabinków nadal wykorzystywana do szkolenia, nie tylko oddziałów specjalnych, ale też regularnych jednostek piechoty (Dozbrajanie Nigerii, 2015-02-04; Tysiąc Beryli dla Nigerii, 2014-12-12).

Obecnie kończą się negocjacje w sprawie dostaw o połowę mniejszej partii, liczącej pięćset Beryli M762. Do Nigerii trafią nie tylko modele do amunicji 7,62 mm x 39 wz. 1943. Na prośbę jednostek specjalnych Łucznik dostarczy do tego afrykańskiego państwa także testową partię dziesięciu subkarabinków wz. 96C Mini Beryl zasilanych nabojem 5,56 mm x 45 NATO. Warto dodać, że Nigeryjczycy, obok karabinków, zainteresowani są też zakupami 40-mm granatników podwieszanych GPBO-40 z Dezametu. 

Pod względem wyposażenia i obsługi broń jest identyczna z karabinkiem wz. 96C Beryl, bezpiecznik znajduje się z prawej strony, a przełącznik rodzaju ognia pozwalający na strzelanie ogniem pojedynczym, 3-strzałową serią i ogniem ciągłym z lewej strony / Zdjęcia: KK/Fabryka Broni

Po zakończeniu dostaw wszystkich 1,5 tys. konstrukcji z Polski i zebraniu doświadczeń z ich użytkowania, w szczególności przez komandosów, Nigeryjczycy mają podjąć decyzję o szerszym wprowadzaniu Beryli M762 do uzbrojenia. Jeżeli będzie ona pozytywna, Fabryka Broni spodziewa się zamówień na rocznym poziomie 3-4 tys. karabinków.

Jednocześnie nigeryjskie siły zbrojne wyraziły zainteresowanie skróconą odmianą broni, czyli Mini Berylem do amunicji 7,62 mm x 39, zasilanym z magazynków od AK/AKM. Decyzja o przyśpieszeniu prac nad taką konstrukcją zależy od wielkości zamówień z Nigerii. Jeżeli Nigeryjczycy zamówią przynajmniej trzy tysiące Beryli M762, będzie opłacalne wdrożenie skróconej wersji karabinka do produkcji, powiedział RAPORT-wto kierownik działu Handlu i Marketingu Fabryki Broni, Sebastian Babula. Niezależnie jednak, będziemy starali się przygotować prototyp subkarabinka kalibru 7,62 mm pod kątem potrzeb klientów eksportowych, dodał Babula (MSBS do amunicji 7,62 mm x 39, 2014-09-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.