Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kobiety w Korps Mariniers

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 30 maja 2016

Od 1 stycznia 2017 kobiety będą mogły pełnić służbę w holenderskiej piechocie morskiej.

Od początku przyszłego roku Holenderki mogą ubiegać się o przyjęcie do Korps Mariniers / Zdjęcie: MO Holandii

Minister obrony Holandii Jeannine Hennis-Plasschaert podjęła decyzję o umożliwieniu kobietom pełnienia służby w Korps Mariniers. Projekt ten zawarła w raporcie dotyczącym stanu holenderskiej obronności w 2015, wysłanym do Stanów Generalnych (parlamentu).

Od 1 stycznia 2017 kobiety będą mogły ubiegać się o przyjęcie do Korps Mariniers (Korpusu Piechoty Morskiej), będącego najstarszym rodzajem sił zbrojnych Królestwa Niderlandów, założonym w 1665. Jedynym kryterium będzie zdanie egzaminów sprawnościowych. Szkolenie selekcyjne Korps Mariniers trwa 33 tygodnie. Kończy je nie więcej niż połowa chętnych (UDT 2015: Zanurzalna łódź dla specjalsów, 2015-06-07).

Innymi jednostkami specjalnymi holenderskich sił zbrojnych, w których panie mogą pełnić służbę są 11. Luchtmobiele Brigade (Brygada Aeromobilna) i Korps Commandotroepen (Korpus Komandosów). Jednak selekcja do tego ostatniego jest tak wymagająca, że dotychczas żadna kobieta nie była w stanie jej przejść.

Natomiast 11 Luchtmobiele Brigade otwarła swoje podwoje dla płci pięknej od chwili sformowania w 1992. Od tamtej pory pełniło w niej (i nadal pełni) służbę kilkadziesiąt kobiet. Jedynym miejscem, na który obywatelki Holandii nie mają wstępu jako oficerowie i żołnierze są okręty podwodne Koniklijke Marine (marynarki wojennej).

Pod koniec 2015 decyzję o umożliwieniu kobietom pełnienia służby na wszystkich stanowiskach we wszystkich rodzajach sił zbrojnych podjął Sekretarz Obrony USA (Wszystko dla pań, 2015-12-07). Według pogłosek latem rząd w Londynie ma zezwolić paniom na podjęcie służby w szerach Royal Marines (królewskiej piechoty morskiej).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.