Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Niebo nowej generacji

Lotnictwo cywilne, 26 lipca 2016

Dzisiaj w Warszawie podpisano porozumienie o zarządzaniu polską i litewską przestrzenią powietrzną w oparciu o urządzenia najnowszej generacji.

Uroczyste podpisanie porozumienia między litewską Oro Navigacija, polskim PAŻP-em i Indrą. Od lewej Algimantas Raščius, prezes Oro Navigacija, Magdalena Jaworska, prezes PAŻP i Rafael Gallego, dyrektor generalny spółki Indra / Zdjęcie: Grzegorz Sobczak

Zarządzanie polską i litewską przestrzenią powietrzną w oparciu o systemy operacyjne najnowszej generacji staje się faktem. Pierwszy krok został wykonany dziś w Warszawie. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) i Oro Navigacija, instytucje obsługujące służby ruchu lotniczego z Polski i Litwy podpisały umowy ze spółką Indra, na wdrożenie w obu krajach najnowszego systemu do zarządzania ruchem lotniczym iTec. W ciągu 5 lat wszystkie najważniejsze Centra Zarządzania Ruchem Lotniczym będą wykorzystywały system iTec.

Wraz z modernizacją infrastruktury do Automatyzacji Ruchem Lotniczym, Oro Navigacija i PAŻP będą przygotowane do wypełnienia przyszłych europejskich standardów i regulacji dotyczących systemów ruchu lotniczego oraz spełnią wymagania Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej – powiedziała podczas uroczystości podpisania umów Magdalena Jaworska, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (Niebo na Światowe Dni Młodzieży, 2016-07-24, Papuga wylądowała, 2015-11-18).

Uroczystość podpisania umów odbyła się w Warszawie w obecności honorowych gości: JE Agustína Núñeza, Ambasadora Hiszpanii w Polsce, przedstawicieli Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. W imieniu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej umowę z dyrektorem generalnym Indra, Rafaelem Gallego, podpisała prezes Magdalena Jaworska. Oro Navigacija była reprezentowana przez jej dyrektora generalnego, Algimantasa Raščiusa.

Podpisane dziś umowy są papierkiem lakmusowym wskazującym kierunek rozwoju systemu zarządzania ruchem lotniczym. Na tej drodze zawarte jest przyszłe wdrożenie systemu iTec, który wykorzystuje najbardziej zaawansowane technologie oparte o trajektorię 4D (trzy wymiary + czas). Umożliwi to wykorzystanie najnowszych rozwiązań w kwestiach bezpieczeństwa, takich jak zaawansowane Zarządzanie Konfliktami w Przestrzeni – poinformował Rafael Gallego.

System pozwoli także na jeszcze bardzie elastyczne zarządzanie przestrzenią powietrzną w dynamiczny sposób, i będzie zdolny do reagowania na wzrastający ruch lotniczy, warunki pogodowe oraz możliwość adaptacji do zarezerwowanych stref wojskowych – dodał Algimantas Raščius.

Podpisane dzisiaj umowy zostały poprzedzone wspólną procedurą zakupową. Dla obu organizacji oznaczają przystąpienie do Sojuszu iTec, który skupia wszystkie najważniejsze instytucje obsługujące służby ruchu lotniczego w Europie, w tym m.in. z W. Brytanii (NATS), Niemiec (DFS), Hiszpanii (ENAIRE), Holandii (LVNL), czy Norwegii (Avinor).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.