Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Japoński F-35A oficjalnie zaprezentowany

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 26 września 2016

W zakładach Lockheed Martina w Fort Worth oficjalnie zaprezentowano pierwszy samolot wielozadaniowy F-35A Lightning II przeznaczony dla Japonii.

Wojska lotnicze Japonii mają dysponować 42 F-35A / Zdjęcie: Beth Steel, Lockheed Martin

Ceremonia prezentacji pierwszego wielozadaniowego samolotu bojowego F-35A Lightning II, przeznaczonego dla Kōkū Jieitai (Japońskich Wojsk Lotniczych Samoobrony), odbyła się w piątek, w zakładach Lockheed Martina w Fort Worth w Teksasie. Wzięli w niej udział wiceminister obrony Japonii Kenji Wakamiya, Szef Sztabu Kōkū Jieitai gen. Yoshiyuki Sugiyama, komisarz Agencji ds. zamówień obronnych dr Hideaki Watanabei jego amerykański odpowiednik Frank Kendall, dowódca U.S. Pacific Air Forces gen. Terrence O’Shaughnessy i pani Marillyn Hewson, prezes konsorcjum Lockheed Martin oraz ponad 400 gości reprezentujących siły zbrojne, przemysł i media.

Ponieważ środowisko otaczające Japonię staje się coraz bardziej groźne […], dla obronności Japonii jest bardzo istotne zobowiązanie się do zakupu F-35. Biorąc pod uwagę, że rząd Stanów Zjednoczonych wyznaczył Japonię jako regionalne centrum obsługi, napraw, przeglądów i modernizacji F-35 w rejonie Azji i Pacyfiku, wprowadzenie F-35A do służby w Japonii jest doskonałym przykładem wzmocnienia sojuszu Japonii i USA – powiedział minister Kenji Wakamiya.

Nowoczesny wielozadaniowy samolot bojowy 5. generacji, jakim jest F-35A przyniesie wielki rozwój operacji lotniczych. Wraz z samolotami używanymi obecnie przez Kōkū Jieitai z pewnością przyczyni się do nie tylko do polepszenia naszych zdolności obronnych narodowej, ale także zapewni stabilność w regionie – dodał gen. Yoshiyuki Sugiyama.

Rząd w Tokio zamówił 42 F-35A, które będą stacjonować w bazie lotniczej Misawa. 4 pierwsze samoloty, w tym AX-1, zaprezentowany w piątek, są dziełem pracowników z zakładów w Fort Worth. Mają one zostać przekazane Kōkū Jieitai przed końcem br. Natomiast pozostałe japońskie F-35A powstaną w zakładach Mitsubishi Heavy Industries w Nagoi. W grudniu rozpoczęto tam wytwarzanie samolotu oznaczonego jako AX-5 (Oblot japońskiego F-35A, 2016-08-30).

Pierwsi oficerowie i żołnierze personelu obsługowego Kōkū Jieita rozpoczęli już szkolenie w bazie USAF Eglin na Florydzie. Natomiast pierwszy kurs dla japońskich pilotów rozpocznie się w bazie Luke w listopadzie br.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.