Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowe samoloty dla Japonii

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 01 lipca 2016

Władze w Tokio zapowiedziały ogłoszenie przetargu na nowe wielozadaniowe samoloty bojowe. Dzięki nim Kraj Kwitnącej Wiśni ma przeciwstawić się rosnącemu zagrożeniu ze strony ChRL.

W opinii wielu analityków następca samolotu wielozadaniowego F-2 zostanie opracowany we współpracy z przemysłem amerykańskim, co zapewni jego interoperacyjność z sojuszniczymi jednostkami / Zdjęcie: Ito Hisami

Według przedstawicieli miejscowego resortu obrony, już w połowie lipca rząd Japonii ogłosi przetarg na ok. 100 nowych wielozadaniowych samolotów bojowych, oznaczonych wstępnie jako F-3. Jego wartość szacowana jest na 40 mld USD (ponad 159 mld zł).

Pod uwagę brane są trzy opcje: opracowanie nowej konstrukcji samodzielnie, najprawdopodobniej na bazie eksperymentalnego X-2 lub we współpracy z zagranicznym partnerem albo zakup samolotów już dostępnych na rynku. Nieoficjalnie mówi się, że obecnie Japończycy prowadzą rozmowy z Boeingiem, Eurofighterem, Lockheed Martinem i Saabem. Niezależnie od rozstrzygnięcia, głównym wykonawcą programu będzie Mitsubishi Heavy Industries (Oblot X-2, 2016-04-25).

Nowe samoloty mają zastąpić w służbie Mitsubishi F-2 i będą użytkowane razem ze zmodernizowanymi F-15J/DJ i zamówionymi w 2011 F-35. Tokio zakłada, że rozstrzygnięcie konkursu nastąpi latem 2018. Pierwsze F-3 miałyby trafić do jednostek Kōkū Jieitai (Japońskich Wojsk Lotniczych Samoobrony) najwcześniej pod koniec następnej dekady.

Pozyskanie nowych wielozadaniowych samolotów bojowych ma umożliwić Japonii skuteczne przeciwstawienie się ekspansywnej polityce Pekinu. Ostatnio statki powietrzne sił zbrojnych ChRL coraz częściej wykonują loty w pobliżu japońskiej przestrzeni powietrznej lub strefy identyfikacji obrony powietrznej (Więcej F-15J na Okinawie, 2016-02-01, Japoński budżet obronny, 2015-12-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra