Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Oblot japońskiego F-35A

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 30 sierpnia 2016

W zakładach Lockheed Martina w Fort Worth oblatano pierwszy samolot wielozadaniowy F-35A Lightning II przeznaczony dla Japonii.

Pierwszy japoński F-35A podczas oblotu. Zakłady w Fort Worth dostarczą Kōkū Jieitai 4 samoloty.  38 pozostałych będzie zmontowanych w zakładach MHI w Nagoi / Zdjęcie: Lockheed Martin

Pierwszy wielozadaniowy samolot bojowy F-35A Lightning II w barwach Kōkū Jieitai (Japońskich Wojsk Lotniczych Samoobrony) został zaprezentowany publicznie w połowie bieżącego miesiąca. Już 24 sierpnia samolot, noszący nr takt. 69-8701, oznaczany przez producenta jako AX-1, wzbił się po raz pierwszy w powietrze.

Podczas lotu, trwającego 95 minut, który rozpoczął się i zakończył w Fort Worth w Teksasie, za sterami samolotu zasiadał pilot doświadczalny Lockheed Martina Paul Hattendorf.

Rząd w Tokio zamówił 42 F-35A. 3 kolejne samoloty, zostaną zmontowane w zakładach w Fort Worth, podobnie jak AX-1. Mają one zostać przekazane Kōkū Jieitai przed końcem br. Natomiast 38 pozostałych japońskich F-35A będzie zmontowanych w zakładach Mitsubishi Heavy Industries w Nagoi.

W Nagoi zlokalizowane zostanie także centrum obsługi, napraw, przeglądów i modernizacji płatowca F-35A dla odbiorców z rejonu północnego Pacyfiku. W drugiej dekadzie bieżącego stulecia placówka w Japonii rozpocznie prace obsługowe przy silnikach Pratt & Whitney F135 (Nowy budżet obronny Japonii, 2016-08-19).

W bazie USAF Eglin na Florydzie rozpoczęło się już szkolenie pierwszych oficerów i żołnierzy personelu obsługowego Kōkū Jieitai, którzy zajmą się eksploatacją Lightningów II. Pierwszy kurs dla japońskich pilotów rozpocznie się w bazie Luke w listopadzie br. Japońskie F-35A będą stacjonować w bazie lotniczej Misawa (100. F-35A dla US Air Force, 2016-08-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.