Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wywiadowcze Gulfstreamy dla Australii

Lotnictwo wojskowe, 08 stycznia 2016

Rząd Australii zakupił dwa Gulfstreamy 550, które będą używane do zadań wywiadu, obserwacji, rozpoznania i walki elektronicznej.

Pod koniec 2017 RAAF mają odebrać 2 samoloty wywiadu, obserwacji, rozpoznania i walki elektronicznej na bazie G550. Nie wiadomo, na ile Australijczycy wykorzystają doświadczenia Izraelczyków, którzy opracowali podobny projekt kilka lat temu (na zdjęciu) / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Rząd w Canberrze postanowił zakupić dwa odrzutowce klasy biznes Gulfstream 550 i przebudować je na samoloty wywiadu, obserwacji, rozpoznania i walki elektronicznej. Ich użytkownikiem będą Royal Australian Air Force (RAAF, królewskie wojska lotnicze Australii). Więcej szczegółów podanych zostanie w Białej Księdze, która zostanie wydana w br.

Być może Australijczycy wykorzystają doświadczenie Izraelczyków, którzy eksploatują samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia CAEW (Conformal Aerial Early Warning), opracowane na bazie G550 (CAEW – debiut na Farnborough, 2008-07-16, Nowy wywiadowczy Gulfstream, 2015-03-17). Innym użytkownikiem tego typu są wojska lotnicze Singapuru (Debiut Gripenów w Pitch Black, 2014-08-19). G550 CAEW zostały też zamówione przez wojska lotnicze Włoch i US Navy.

Wiadomo tylko, że G550 będą zakupione od Amerykanów, w ramach Foreign Military Sale. Ich przebudowaniem i wyposażeniem zgodnie z australijskimi wymagania zajmą się zakłady L-3 Communications w Greenville, w Teksasie, które otrzymały na ten cel kontrakt w wysokości 93,6 mln USD. Prace mają zakończyć się do 30 listopada 2017.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.