Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Super Étendardy dla Argentyny

Lotnictwo wojskowe, 22 maja 2017

Wojska lotnicze Argentyny zakupiły samoloty Super Etendard od Francji.

Flota argentyńskich Super Étendardów powiększy się o kolejne samoloty tego typu, odkupione od Francji / Zdjęcie: MO Francji

Jak podaje agencja MercoPress, wbrew wcześniejszym pogłoskom, rząd w Buenos Aires uzgodnił z Francją zakup nieokreślonej liczby samolotów myśliwsko-uderzeniowych Super Étendard, a także silników Turbomeca Astazou dla samolotów uderzeniowych IA-58 Pucara. Minister obrony Argentyny Julio Martinez stwierdził, że wartość transakcji była doskonała, a warunki bardzo przyjazne. Minister nie podał wartości umowy mówiąc, że negocjacje wciąż trwają (Ex-francuskie Mirage dla Argentyny?, 2016-06-17).

Według niepotwierdzonych oficjalnie informacji Argentyńczycy nabyli 6 Super Étendardów, po 10 mln USD za sztukę. Przeglądem technicznym samolotów zajmie się Dassault. Aéronautique navale (lotnictwo marynarki wojennej Francji) wycofało Super Étendardy z eksploatacji w lipcu 2016.

Martinez potwierdził, że Stany Zjednoczone Ameryki oferowały Argentynie zakup F-16, jednak koszt ich eksploatacji był bardzo wysoki. Z kolei zastępca dyrektora generalnego Rosoobroneksportu Siergiej Ładygin przyznał, że FR zaoferowała Buenos Aires myśliwce MiG-29. Niektóre źródła mówią o 15 samolotach. Ostatecznie Argentyna postanowiła odłożyć finalizację transakcji na czas nieokreślony.

Argentyna zakupiła 14 Super Étendardów w 1980. Samoloty weszły w skład 2ª Escuadrilla Aeronaval de Caza y Ataque (2. eskadry myśliwsko-uderzeniowej lotnictwa morskiego), stacjonującej w Base Aeronaval Comandante Espora. Jednostka brała udział w wojnie o Falklandy-Malwiny.

Obecnie Argentyna dysponuje 10 Super Étendardami, których obsługą techniczną zajmuje się rodzima FAdeA. Samoloty mają mały nalot, ale przestarzałą awionikę i uzbrojenie. Być może w ramach najnowszej transakcji Francja zgodzi się także na dostawy dodatkowych części zamiennych i nowoczesnego wyposażenia, dzięki którym będzie można zmodernizować argentyńskie samoloty.  


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.