Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wzmocnienie obrony powietrznej Falklandów

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 12 stycznia 2015

Rząd w Londynie zamierza zmodernizować system obrony powietrznej Falklandów.

Jednym z elementów FLAADS(L) będą najprawdopodobniej radary Saab Giraffe, już dostarczone Brytyjczykom razem z systemem LEAPP / Zdjęcie: Lockheed Martin

Niedawne plany pozyskania przez Argentynę nowoczesnych samolotów wielozadaniowych spowodowały, że brytyjscy planiści zaczęli rozważać zmodernizowanie systemu obrony powietrznej Falklandów. Wprawdzie wojna o wyspy na końcu świata zakończyła się ponad trzy dekady temu, jednak jej echa wciąż są żywe, zarówno w Argentynie, jak i w W. Brytanii (Brytyjskie weto na Gripeny?, 2014-11-08, Falklandy pozostaną brytyjskie, 2013-03-12). Na decyzję Brytyjczyków wpłynęły zapewne także doniesienia z końca ub. r. o możliwej wymianie 12 rosyjskich samolotów uderzeniowych Su-24 za argentyńską wołowinę i pszenicę.

W związku z tym brytyjski resort obrony zamierza zainstalować na Falklandach nowy system zarządzania walką, obejmujący urządzenia dowodzenia, kierowania, łączności, a także nowe wyrzutnie pocisków i stacje radiolokacyjne. Obecnie brytyjskie siły na wyspach liczą ok. 1200 żołnierzy, 4 samoloty wielozadaniowe Typhoon (Eurofightery na Falklandach, 2009-10-27), baterię wyposażoną w zestawy przeciwlotnicze Rapier i okręt patrolowy. W ub. r. Londyn wydał 63 mln funtów (345 mln zł) na ich utrzymanie.

Londyn analizuje obecnie możliwości zainstalowania na Falklandach elementów obrony powietrznej bliskiego zasięgu FLAADS(L) [Future Local Area Air Defense System (Land)] – następcy Rapiera. Zaproszenie do negocjacji z potencjalnymi dostawcami ma być opublikowane latem br. Zawarcie kontraktu spodziewane jest rok później.

Wśród chętnych do podpisania umowy z W. Brytanią wymienia się Lockheed Martina, który pod koniec ub. r. dostarczył British Army system Land Environment Air Picture Provision (LEAPP), zdolny do obserwacji przestrzeni powietrznej w zasięgu 5-100 km. Inni producenci to Saab, dostarczający radary Giraffe (Nowe radary Saaba, 2014-05-12) i MBDA, które opracowało pociski przeciwlotnicze / przeciwrakietowe Common Anti-Air Modular Missile (CAMM) / Sea Ceptor (Brazylia wybiera Sea Ceptor, 2014-12-01, Udane próby Sea Ceptor, 2014-07-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.