Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wodowanie HMS Prince of Wales

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 23 grudnia 2017

HMS Prince of Wales, drugi lotniskowiec budowany przez Aircraft Carrier Alliance dla Royal Navy, został zwodowany w szkockim Rosyth.

Zespół Aircraft Carrier Alliance, w skład którego wchodzą Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii, BAE Systems, Babcock i Thales, przygotowuje się do przekazania HMS Prince of Wales Royal Navy w 2019 / Zdjęcie: BAE Systems

W trakcie operacji, która trwała od początku tego tygodnia, suchy dok w stoczni w Rosyth został wypełniony wodą, aby lotniskowiec HMS Prince of Wales (R09), typu Queen Elizabeth, po raz pierwszy mógł unieść się w basenie niepływowym. Podczas dwugodzinnej operacji, przy pomocy ośmiu holowników, okręt został wyholowany z doku z zaledwie ok. 46-centymetrowym prześwitem z każdej burty.

To ważny moment w programie budowy dwóch wspaniałych okrętów. Chciałabym podziękować 10 tys. osób z
całej Wielkiej Brytanii, które w 2017 pomogły nam dokonać takiego postępu w budowie zarówno HMS Queen Elizabeth, jak i HMS Prince of Wales – powiedziała Harriett Baldwin, Minister Obrony ds. Zakupów.

HMS Prince of Wales jest teraz zacumowany przy pobliskim molo, gdzie będą prowadzone prace doposażeniowe w oczekiwaniu na rozpoczęcie prób morskich w 2019. Ten etap programu osiągnięto zaledwie trzy miesiące po tym, jak księżna Rothesay oficjalnie ochrzciła 65 000-tonowy lotniskowiec podczas ceremonii w Rosyth, gdzie okręt został zbudowany (Prince of Wales ochrzczony, 2017-09-09).

- Rok 2017 był niezwykłym czasem dla 10 tys. mężczyzn i kobiet zaangażowanych w projektowanie i budowę lotniskowców typu Queen Elizabeth. Ten kamień milowy to znaczący moment w programie budowy HMS Prince of Wales i chciałbym złożyć hołd wszystkim tym, którzy wnieśli swój wysiłek w to wielkie narodowe przedsięwzięcie – powiedział Sir Simon Lister, dyrektor zarządzający Aircraft Carrier Alliance.

- Korzystamy z doświadczeń zdobytych podczas budowy HMS Queen Elizabeth, który jest świadectwem umiejętności brytyjskiego przemysłu stoczniowego i udowadnia, że wciąż mamy to, czego potrzebujemy, by być państwem posiadającym wspaniały przemysł stoczniowy – dodał Lister.

HMS Prince of Wales jest drugim lotniskowcem typu Queen Elizabeth zbudowanym dla Royal Navy. Po przejściu testów morskich, okręt zostanie przyjęty do służby, uzupełniając pierwszą z jednostek tego typoszeregu, HMS Queen Elizabeth / Zdjęcie: BAE Systems

- Wysiłki naszych kolegów z przemysłu, Ministerstwa Obrony i personelu marynarki wojennej, które doprowadziły nas do tego punktu, były ogromne. To był olbrzymi wysiłek zespołowy i jestem dumny z wkładu każdego z nich indywidualnie. To doskonałe zwieńczenie Roku Marynarki Wojennej – HMS Queen Elizabeth został oddany do użytku, a HMS Prince of Wales został wyprowadzony z doku i zwodowany - powiedział Komandor Ian Groom, reprezentujący Royal Navy (HMS Queen Elizabeth w służbie, 2017-12-07).

- Jako drugi okręt tego typu HMS Prince of Wales ma strategiczne znaczenie, zapewniając ciągłą zdolność do działania lotniskowców. Pracując jako jeden zespół, dajemy niewątpliwy znak zaangażowania w obronę naszego wielkiego narodu i naszych sojuszników – dodał Groom. 

Budowę pierwszych sekcji Prince of Wales rozpoczęto w maju 2011. Montaż kadłuba w stoczni w Rosyth rozpoczął się pod koniec 2014. W międzyczasie ważyły się losy okrętu, który był nawet oferowany potencjalnym odbiorcom zagranicznym. Jednak zaostrzenie sytuacji w Europie i jej sąsiedztwie spowodowały ostatecznie, że władze Wielkiej Brytanii zdecydowały się dokończyć Prince of Wales na potrzeby Royal Navy.

HMS Prince of Wales będzie największym okrętem brytyjskiej floty. Zmiany konstrukcyjne wprowadzone po wstępnych testach pierwszego z budowanych lotniskowców – Queen Elisabeth, spowodowały, że drugi okręt będzie miał wyporność większą o 3000 t. Lotniskowiec Prince of Wales jest ósmym okrętem Royal Navy noszącym tę nazwę.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.