Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Testy morskie HMS Queen Elizabeth

Marynarka wojenna, 27 czerwca 2017

Brytyjski lotniskowiec HMS Queen Elizabeth opuścił stocznię w szkockim Rosyth i rozpoczął pierwszy etap testów morskich.

Niespełna trzy lata po wodowaniu i nadaniu imienia lotniskowiec HMS Queen Elizabeth rozpoczął pierwszy etap testów morskich / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Wczoraj lotniskowiec HMS Queen Elizabeth (R08), typu Queen Elizabeth, opuścił stocznię w Rosyth na północy Szkocji. Przez następne tygodnie okręt będzie przechodził testy morskie nieopodal szkockiego wybrzeża. Ich celem jest ocena pracy podstawowych systemów pokładowych, w tym układu napędowego, urządzeń obserwacyjnych, stacji łączności, modułów nawigacji i systemów samoobrony.

Nad przebiegiem prób HMS Queen Elizabeth czuwać będzie załoga okrętu oraz przedstawiciele konsorcjum Aircraft Carrier Alliance (ACA), które odpowiadało za jego budowę. Po sześciu tygodniach okręt powróci do Rosyth, gdzie usunięte zostaną ewentualne usterki techniczne i rozpoczną się przygotowania do ostatniego etapu testów morskich. W drugiej połowie br. okręt przejdzie do portu macierzystego HMNB (Her Majesty's Naval Base) Portsmouth na południu kraju (Portsmouth gotowe do przyjęcia lotniskowców, 2016-05-25).

HMS Queen Elizabeth jest pierwszym z dwóch lotniskowców typu QE. Obecnie w szkockim Rosyth trwają prace nad drugą z jednostek, przyszłym HMS Prince of Wales (R09, Kadłub HMS Prince of Wales gotowy, 2016-06-24). Za budowę okrętów odpowiada wspomniane konsorcjum ACA, w skład którego wchodzą: BAE Systems, Thales UK, Babcock i rząd Wielkiej Brytanii. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.