Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

PGL zbuduje centrum obsługowe w Rzeszowie

Lotnictwo cywilne, Przemysł lotniczy, 24 września 2018

Polska Grupa Lotnicza ogłosiła plany budowy na terenie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka centrum obsługowego dla szerokokadłubowych samolotów pasażerskich, takich jak np. Boeing 787 Dreamliner, Boeing 777 i Airbus A350. To będzie największa tego typu baza w Europie Środkowo-Wschodniej.

Baza zajmująca się obsługą techniczną, naprawami i przeglądami naprawczymi szerokokadłubowych samolotów pasażerskich ma zostać zbudowana w Rzeszowie przez Polską Grupę Lotniczą we współpracy z LOT AMS / Zdjęcie: PLL LOT

Pod listem intencyjnym w tej sprawie podpisali się dziś prezes Polskiej Grupy Lotniczej i Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Milczarski, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i wicemarszałek Podkarpacia Bogdan Romaniuk. Strony zobowiązały się do podjęcia działań na rzecz ulokowania przez PGL w rejonie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka nowoczesnego centrum  obsługowego samolotów pasażerskich.

Baza zajmująca się obsługą techniczną, naprawami i przeglądami naprawczymi ma zostać zbudowana w Rzeszowie przez Polską Grupę Lotniczą we współpracy z LOT Aircraft Maintenance Services (LOT AMS). Na terenie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka zostaną ulokowane hangary do obsługi technicznej, które będą przystosowane do przyjęcia najnowocześniejszych samolotów szerokokadłubowych świata, takich jak np. Boeing 787 Dreamliner, Boeing 777 i Airbus A350.

PGL docenia unikalne zasoby, kompetencje i doświadczenie Województwa Podkarpackiego dla szeroko rozumianego transportu lotniczego. W nowym centrum  obsługowym znajdzie zatrudnienie wysoce wykwalifikowana kadra inżynierów i mechaników lotniczych, których źródłem będą m.in. Dolina Lotnicza i Politechnika Rzeszowska. Powstanie bazy  obsługowej dla samolotów pasażerskich na Podkarpaciu to dowód na to, że rozwój spółek wchodzących w skład PGL i budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego oznacza rozwój nie tylko w sąsiedztwie Warszawy i Łodzi, ale też w innych regionach Polski. Baza na terenie lotniska Rzeszów-Jasionka będzie pozytywnym bodźcem dla rynku pracy i dla gospodarki – powiedział prezes PGL i LOT Rafał Milczarski.

Rynek lotniczy w Polsce bardzo dynamicznie się rozwija, czego najlepszym przykładem jest Rzeszów i województwo podkarpackie. Jasionka notuje rekordowe wyniki, zarówno na kierunkach europejskich, jak i na trasie do Nowego Jorku. Rola Polski w regionie nieustannie rośnie, w związku z tym podejmujemy szereg działań inwestycyjnych, w tym budujemy Centralny Port Komunikacyjny. Najnowsza inwestycja Polskiej Grupy Lotniczej w Rzeszowie-Jasionce spowoduje, że również pod względem obsługi przewoźników lotniczych będziemy mogli pełnić kluczową rolę w regionie Europy Środkowej i Wschodniej – dodał wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild.

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka zadeklarował umożliwienie nabycia działek niezbędnych do przeprowadzenia inwestycji, a także wsparcie w ich skomunikowania i uzbrojenia w stopniu niezbędnym do jej przeprowadzenia. Z kolei samorząd Podkarpacia zobowiązał się, że będzie współpracował z PGL i LOT AMS w procesie szkolenia i pozyskiwania pracowników potrzebnych do obsługi bazy  obsługowej, m.in. poprzez stworzenie programów szkolenia w szkołach średnich i wyższych z całego regionu.

To ważny dzień dla Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, a także dla samorządu województwa. Dzisiejszy list intencyjny potwierdza kierunek, jaki obraliśmy dla rozwoju Portu Lotniczego w Jasionce, a przede wszystkim słuszność realizowanych inwestycji na lotnisku. Jasionka to jest nasze centrum komunikacyjne, przy czym mam na myśli nie tylko ruch pasażerski, ale też ruch cargo, a także zlokalizowane tu przedsiębiorstwa z branży lotniczej, które korzystają z lotniska, i właśnie dlatego chcemy je w dalszym ciągu rozwijać. Powyższe działania wynikają z naszej strategii, przy wyznaczaniu i realizacji której mieliśmy na uwadze także dynamiczny rozwój naszego narodowego przewoźnika i plany budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego – podkreślił marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Dzisiejsza deklaracja Polskiej Grupy Lotniczej i władz regionu rysuje przed naszym lotniskiem długoterminową perspektywę rozwoju, stwarzając szansę na utworzenie w Jasionce ważnego ośrodka na europejskim rynku obsługi samolotów. Już dziś dysponujemy największym w Polsce hangarem, niemniej powstanie nowej infrastruktury, dedykowanej do obsługi technicznej floty LOT-u pozwoli na optymalne wykorzystanie zasobów naszego portu lotniczego i jego lokalizacji – skomentował Michał Tabisz, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Komunikacja lotnicza odnotowuje bardzo silne tendencje wzrostowe. Światowa flota samolotów pasażerskich w 2017 powiększyła się o 4%. w stosunku do roku poprzedniego, co dało aż 31 tys. nowych samolotów. Boeing przewiduje, że w latach 2017-2034 zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników technicznych wzrośnie aż do 754 tysięcy. Należy wykorzystywać sprzyjającą koniunkturę, która prognozuje ogromne zapotrzebowanie na usługi obsługi technicznej i napraw. Głęboko wierzę, że inwestycja w Rzeszowie, będzie nie tylko korzystna dla spółek PGL, czy regionu Podkarpacia, ale także dla całego sektora polskiego lotnictwa. Dzięki nowoczesnej bazie będziemy mogli zwiększyć udział eksportu usług przeglądów samolotów wąsko- i szerokokadłubowych dla światowych linii lotniczych – dodał Łukasz Siwiński, członek zarządu AMS ds. technicznych.

PLL LOT rozwijają działalność na Podkarpaciu. W kwietniu br. przewoźnik uruchomił bezpośrednie połączenie między Rzeszowem a Newark, a miesiąc wcześniej zainaugurował loty między Rzeszowem a Tel Awiwem (Inauguracja połączenia Rzeszów – Newark, 2018-05-01, Kolejne rekordy Jasionki, 2017-01-05).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.