Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

F-35A będą stacjonować w Tyndall?

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 10 grudnia 2018

Po zniszczeniu bazy lotniczej Tyndall na Florydzie, spowodowanym przez huragan Michael, dowództwo US Air Force chce, aby Kongres wykorzystał dodatkowe fundusze na jej odbudowę i przygotowania do przyjęcia wielozadaniowych samolotów bojowych F-35A Lightning II. Według wstępnej oceny planistów USAF Tyndall może pomieścić do trzech eskadr F-35A.

Jeden z Raptorów z bazy Tyndall ocalałych po przejściu huraganu Michael / Zdjęcie: US Air Force

10 października huragan Michael spowodował katastrofalne zniszczenia w południowo-zachodniej części USA. Ucierpiało także 95% hangarów i budynków w bazie Tyndall, gdzie stacjonowały 2 eskadry operacyjne (95th FS i 301st FS) i jedna szkolna (43d FS), wyposażone w wielozadaniowe samoloty bojowe F-22 Raptor. W bazie mieściło się także m.in. dowództwo 1. Armii Lotniczej i 53. Grupa Prób Uzbrojenia.

Przed przejściem huraganu Michael w Tyndall znajdowało się 55 Raptorów. Według niepotwierdzonych oficjalnie informacji 33 z nich zostały na czas przerzucone bazy Wright-Patterson w Ohio. Jednak co najmniej 17 z F-22 pozostawionych w Tyndall doznało uszkodzeń. Ich zakres pozostaje z oczywistych względów nieujawniony (Kolejny uszkodzony F-22A, 2018-10-13).

Najnowsze plany zakładają, że sprawne F-22 z Tyndall zostaną przydzielone do innych eskadr użytkujących ten typ, co pozwoli na zwiększenie ich stanu z 21 do 24 samolotów. Miejsce stacjonowania 43. eskadry szkolnej, która obecnie przenosi się do Eglin na Florydzie, nie zostało jeszcze ustalone.

Zaleciliśmy, że najlepszym sposobem zwiększenia gotowości operacyjnej i rozsądnego wykorzystania pieniędzy będzie przesunięcie zdatnych do lotu F-22 stacjonujących przedtem w Tyndall do baz na Alasce, Hawajach i w Wirginii i podjęcie decyzji o umieszczeniu trzech eskadr F-35 w Tyndall – powiedziała sekretarz lotnictwa Heather Wilson. Rozmawiamy z przywódcami Kongresu o tym planie i potrzebujemy ich pomocy w zakresie dodatkowych funduszy niezbędnych do przywrócenia działania bazy – dodała Heather Wilson.

Jeśli decyzja ta zostanie zatwierdzona, a fundusze na przebudowę bazy zostaną przyznane, pierwsze F-35A mogą pojawić się w Tyndall w 2023. Nie wpłynie to na dyslokację pozostałych baz, gdzie mają stacjonować samoloty tego typu (Kolejne bazy F-35A, 2018-01-04).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.