Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

SH-2G w Siłach Odpowiedzi NATO

Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 14 stycznia 2019

Od początku roku swoją czwartą w historii misję w ramach Sił Odpowiedzi NATO rozpoczął śmigłowiec pokładowy SH-2G z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Komponent lotniczy z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego będzie działał z pokładu fregaty rakietowej ORP Gen. Kazimierz Pułaski (272), typu Oliver Hazard Perry.

Śmigłowiec pokładowy SH-2G z BLMW będzie wykonywał misję w ramach Sił Odpowiedzi NATO. Przez pięć miesięcy wiropłat będzie operował z pokładu fregaty rakietowej ORP Gen. Kazimierz Pułaski / Zdjęcie: st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak, BLMW

Do końca stycznia fregata pozostaje w gotowości do użycia w macierzystym porcie w Gdyni-Oksywiu. Śmigłowiec pokładowy Kaman SH-2G Super Seasprite (SH-2G będą wycofane , 2018-05-11), stanowiący integralną część systemu uzbrojenia fregaty, wraz z kilkunastoosobowym, wytypowanym do udziału w Siłach Odpowiedzi NATO komponentem lotniczym znajduje się w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach.

Następnie, śmigłowiec wraz z załogą oraz personelem technicznym zaokrętowany zostanie na fregacie, która dołączy do 1 Grupy Stałego Zespołu Okrętów NATO (SNMG1) w norweskim porcie Bergen (Powrót ORP Gen. K. Pułaski, 2018-11-19). Dowódcą komponentu lotniczego fregaty jest kmdr ppor. pil. Sebastian Bąbel. W skład zespołu wchodzą piloci, nawigatorzy-operatorzy systemów poszukiwawczo-uderzeniowych oraz specjaliści służby inżynieryjno-lotniczej zabezpieczający wykonywanie obsług bieżących, napraw oraz operacji startów i lądowań na pokładzie okrętu.

Misja ORP Generał Kazimierz Pułaski w SNMG1 potrwa pięć miesięcy, podczas których załogi SH-2G gotowe będą wykonywać wszystkie zadania dedykowane dla śmigłowca pokładowego. Będą odpowiedzialne za m.in. poszukiwanie i niszczenie okrętów podwodnych, prowadzenie rozpoznania celów nawodnych, poszukiwanie i ratowanie życia (SAR), a także zaopatrywanie własnych okrętów. Po powrocie do macierzystego portu fregata wraz ze śmigłowcem do końca br. pozostanie w gotowości do użycia w ramach SNMG1.

Na podstawie informacji BLMW


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.