Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Trzy dekady ORP Kaszub

Marynarka wojenna, 17 marca 2017

W środę na pokładzie korwety ORP Kaszub odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 30. rocznicy podniesienia biało-czerwonej bandery.

Przed 2 dniami obchodzono 30. rocznicę przyjęcia do służby korwety ZOP ORP Kaszub / Zdjęcie: 3. Flotylla Okrętów

W uroczystości zorganizowanej na pokładzie korwety ORP Kaszub uczestniczył szef Sztabu 3. Flotylli Okrętów, kmdr Wojciech Sowa. Obecni byli też poprzedni dowódcy okrętu, przedstawiciele Dywizjonu Okrętów Bojowych i zaproszeni goście.

ORP Kaszub jest korwetą zwalczania okrętów podwodnych (ZOP). Do służby w Marynarce Wojennej RP weszła 15 marca 1987. Przeznaczona jest do poszukiwania i zwalczania nieprzyjacielski OP zarówno samodzielnie, jak i w składzie zespołu oraz przy współpracy ze śmigłowcami i samolotami (ORP Kaszub po ćwiczeniach Northern Coasts, 2016-09-13).

ORP Kaszub może ochraniać zespoły okrętów desantowych, transportowych i innych, a także pełnić dalekie i bliskie dozory. Przystosowany jest do działania w warunkach hydrometeorologicznych Morza Bałtyckiego i Morza Północnego z możliwością pływania w pokruszonym lodzie i za lodołamaczem.

W pierwszych latach służby okręt przechodził cykl szkoleń eksploatacyjnych pozwalających na opracowanie wyników i wniosków dla przyszłych jednostek tego typu. W lipcu 1989 ORP Kaszub wypożyczono do Kaszubskiego Dywizjonu Morskiej Brygady Okrętów Pogranicza MW RP w Gdańsku-Westerplatte. Służbę w Dywizjonie zakończył 1 stycznia 1991 i powrócił do 9. FOW.

ORP Kaszub działał wspólnie z okrętami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego na długo przed wstąpieniem Polski do NATO, czynnie uczestnicząc m.in. w manewrach zwalczania okrętów podwodnych z francuskimi jednostkami na wodach Morza Północnego, a także w ćwiczeniach Baltops i Passex. Okręt wziął też udział w wielu krajowych i międzynarodowych operacjach morskich w tym m. in. Dynamic Mongoose, Northern Coasts i Anakonda (Koniec BALTOPS 2015, 2015-06-19; Zakończenie Anakondy, 2012-09-28).

Obecnie ORP Kaszub wspólnie z 2 fregatami rakietowymi typu Oliver Hazard Perry: ORP Gen. Kazimierz Pułaski (272, Trwa remont ORP Gen. K. Pułaski , 2015-07-29) i ORP Gen. Tadeusz Kościuszko (273, Trening załadunku uzbrojenia torpedowego, 2017-03-01) oraz 3 okrętami rakietowymi typu Orkan: ORP Orkan, ORP Piorun i ORP Grom (Nocny załadunek rakiet, 2017-03-09) tworzy dywizjon Okrętów Bojowych, wchodzący w skład 3. Flotylli Okrętów. Jednostka na co dzień stacjonuje w Porcie Wojennym Gdynia. Dowódcą okrętu jest kmdr ppor. Łukasz Zaręba.

Na podstawie informacji 3. FO


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.