Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Jednak trzech oferentów

Lotnictwo wojskowe, 31 marca 2017

Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w MON, podczas konferencji prasowej podał kilka szczegółów dotyczących toczącego się postępowania przetargowego na śmigłowce dla Sił Zbrojnych RP.

MON zamierza kupić 8 śmigłowców w wersji bojowego poszukiwania i ratownictwa dla Wojsk Specjalnych. Minister Kownacki nie chciał ujawnić konkretnych typów, jakie zostały zaoferowane przez poszczególnych uczestników przetargu / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

27 marca wpłynęły oferty wstępne od trzech oferentów na śmigłowce dla Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej (Oferty na śmigłowce dla WS i MW, 2017-02-20). Na wniosek jednego z oferentów Inspektorat Uzbrojenia MON wyraził zgodę na przedłużenie terminu składania ofert do 27 marca. Zamierzając zachować pełną konkurencyjność prowadzonego postępowania, Inspektorat zdecydował o niewykluczaniu wymienionego oferenta, który powoływał się na swoją niezdolność do przygotowania kompletnej oferty w przewidzianym terminie, tj. do 13 marca. 

Minister Kownacki poinformował podczas wczorajszej konferencji prasowej, że toczą się dwa postępowania. Jedno dotyczy śmigłowców dla Wojsk Specjalnych, zaś drugie ma wyłonić śmigłowce do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), wyposażone dodatkowo w sprzęt medyczny pozwalający na prowadzenie misji bojowego poszukiwania i ratownictwa (CSAR).

W pierwszym postępowaniu oferty złożyli: PZL w Mielcu wraz z koncernem Sikorsky, WSK PZL-Świdnik z Leonardo oraz Airbus Helicopters. W postępowaniu na śmigłowce ZOP/SAR oferty złożyły tylko WSK PZL-Świdnik z Leonardo oraz Airbus Helicopters (AW101 w Warszawie, 2017-03-04). Minister Kownacki nie chciał ujawnić, jakie typy śmigłowców zostały zaoferowane przez poszczególnych producentów. MON ma kupić 8 śmigłowców dla Wojsk Specjalnych oraz 4 ZOP/CSAR z możliwością powiększenia tej liczby o kolejne 4, w zależności od warunków finansowych, jakie zostaną zaoferowane.

Jak powiedział minister Kownacki, po zapoznaniu się ze złożonymi ofertami zostanie przeprowadzony dialog techniczny zakończony złożeniem konkretnych ofert wraz z konkretnymi cenami. Jeżeli złożone oferty będą spełniać wymogi prawne, rozpocznie się faza testów śmigłowców. Negocjacje offsetowe mają się toczyć równolegle.Ponieważ postępowanie przetargowe odbywa się sprawnie, nie ma konieczności pozyskiwania śmigłowców do szkolenia – powiedział minister Kownacki.

Minister zaznaczył także, iż zakup śmigłowców, z niewielkimi wyjątkami, nie jest najpilniejszą potrzebą Sił Zbrojnych. Za o wiele pilniejszy uznał np. zakup systemu obrony powietrznej Wisła. Zaznaczył jednak, że stosowne zakupy będą dokonywane systematycznie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.