Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy operacyjny F-35A dla Holandii

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, Strategia i polityka, 31 stycznia 2019

30 stycznia w zakładach Lockheed Martina w Fort Worth odbyła się uroczysta prezentacja pierwszego wielozadaniowego samolotu bojowego Lockheed Martin F-35A Lightning II dla Koninklijke Luchtmacht (KLu, królewskich wojsk lotniczych Holandii), przeznaczonego do działań operacyjnych.

Przed końcem roku F-35A (F-003) ma zostać przebazowany do Leeuwarden / Zdjęcie: MO Holandii

W ceremonii udział wzięli dowódca KLu gen. broni Dennis Luyt, prezes i dyrektor generalna koncernu Lockheed Martin Marillyn Hewson, sekretarz stanu ds. innowacji, turystyki, poczty, rozwoju regionalnego, handlu detalicznego i konsumentów Mona Keijzer i specjalny wysłannik holenderskiego ministerstwa spraw gospodarczych i środowiska ds. F-35, Maxime Verhagen.

Dostawa tego F-35 do bazy lotniczej w Leeuwarden jeszcze w tym roku będzie ogromnym motorem zmian dla Koninklijke Luchtmacht i będzie miało ogromny wpływ na znaczenie naszych wojsk lotniczych w ramach koalicji. Chcemy być jednymi z najlepszych wojsk lotniczych świata, a F-35 pozwoli nam to zrobić – powiedział gen. Luyt.

Po ceremonii samolot, noszacy znaki taktyczne F-003, ma zostać przewieziony do bazy US Air Force Luke w Arizonie, gdzie wejdzie w skład 308. eskadry, zajmującej się szkoleniem pilotów F-35A. Następnie zostanie przebazowany do kraju.

Dwa pierwsze holenderskie F-35A, przekazane KLu w 2013 znajdują się w bazie Edwards w Kalifornii, gdzie biorą udział w próbach operacyjnych. Koninklijke Luchtmacht mają pozyskać 37 F-35A, które mają stacjonować w bazach Leeuwarden i Volkel (od 2021). Całkowita zdolność operacyjna samolotów tego typu ma zostać zgłoszona w przyszłym roku. Dostawy holenderskich F-35A, produkowanych w zakładach we włoskim Cameri, mają zakończyć się w 2023 (Plany rozwoju Koninklijke Luchtmacht, 2018-04-04).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.